اکسیژن
اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی برای دستیابی به هوای پاک در کشور

عصر ایران - به دنبال توفان خاک در اهواز و دیگر شهرهای خوزستان، شماری از مردم اهواز به صورت خودجوش با برگزاری تجمع، خواستار تلاش و فعالیت مسؤولان برای بازگشت هوای پاک شدند. منبع عکس ها خوزنیوز و بروال است.

برای مشاهده ادامه تصاویر روی "ادامه مطلب" کلیک کنید.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 4 اسفند 1393برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

تابناک - محمد فکری در مطلب ارسالی برای «نگاه شما» نوشت:

تجمعاتی که برای یادبود مرحوم مرتضی پاشایی در شهرهای مختلف کشور به پا شد یکی دیگر از شگفتی‌های اجتماعی ایران بود. خواننده‌ای نه چندان مشهور به یکباره بهانه‌ای می‌شود برای گردهم‌آیی‌های مختلف در بسیاری از شهرهای ایران. هیچ کس انتظار چنین پدیده‌ای را نداشت. این پدیدهٔ اجتماعی مسلما نشانه‌ای از پیچیدگی‌های شرایط جامعهٔ ایران و تغییرات شتابانی است که این جامعه در حال تجربهٔ آن است. 

بعید است تمامی آنهایی که در همدان، آبادان، دزفول، شیراز، مشهد، قم، شیراز، گنبد، کرمانشاه، بوشهر، قزوین، اهواز، زنجان، یزد، سمنان، اصفهان، تبریز، بندرعباس، تهران، انزلی و... به نام مرتضی پاشایی جمع شدند هواداران قبلی وی باشند. مرگ یک خوانندهٔ جوان نه علت بلکه روزنه‌ای برای آشکار شدن یک تغییر مهم در جامعهٔ ایران بود. تغییری که بیش از هر چیز شبکه‌های اجتماعی نوظهور علت آن هستند. 

پیش از این در معدود مواردی، مشابه چنین یادبودهایی فقط در مناطق شمالی تهران با جمعیتی به مراتب کمتر برگزار می‌شد ولی این بار در بسیاری از شهرهای کشور حتی در قم هم مردم برای یک خوانندهٔ پاپ مراسم یادبود گرفتند. ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 3 آذر 1393برچسب:مرتضی پاشایی,سرطان,ایران,موبایل,تجمع,, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

فکوهیتصویر جمعیت بزرگی که در شعر او را می خوانند و با گوشی های خود از این ماجرا فیلم برداری می کنند، این صحنه به خودی خود (ولو آنکه خاص ایران نیست) گویای نوعی سوررئالیسم اجتماعی و شگفت آور است ...

عصرایران؛ رضا غبیشاوی - مرگ یک خواننده پاپ واکنش متفاوت جامعه ایرانی به ویژه جوانان را به دنبال داشت.

در اتفاقی نادر علاوه بر بیمارستان محل بستری "مرتضی پاشایی" در تهران، پارک ها و میدان های پایتخت و شهرهای کوچک و بزرگ ایران شاهد تجمع جوانانی بود که با در دست داشتن شمع و همخوانی ترانه هایش، سوگواری کردند. چنین واکنشی در جامعه تعجب بسیاری را برانگیخت چرا که چنین رویدادی پیش بینی نمی شد.

برای بررسی کیفیت واکنش جامعه ایرانی به درگذشت خواننده پاپ (مرتضی پاشایی) و این پدیده اجتماعی با دکتر ناصر فکوهی انسان‌شناس گفتگو کرده ایم.

او در این مصاحبه با اشاره به نسل جوان به صراحت می گوید: "جامعه ما امروز به شدت جوان است، و این جوانان در انتظار آن نیستند و اصولا هر چه کمتر و کمتر  تحمل آن را دارند که  سبک زندگی  و شیوه های متعارف زندگی آنها را  دیگران، هر دیگرانی، چه سیاستمداران، چه روشنفکران و چه حتی نسل پیشین، تعیین کنند." 


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ شنبه 1 آذر 1393برچسب:مرتضی پاشایی,سرطان,جوانان,ناصر فکوهی,جامعه, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

تشییع پیکر زنده یاد مرتضی پاشاییمراسم تشییع پیکر زنده یاد مرتضی پاشایی خواننده موسیقی پاپ کشورمان با حضور هزاران نفر از علاقه مندان و طرفداران وی در تالار وحدت برگزار شد.

اکسیژن - مرتضی پاشایی خواننده جوان موسیقی پاپ در 30 سالگی به علت ابتلا به سرطان در گذشت و پیکر او با حضور چشمگیر مردم تشییع شد.

به گزارش خبرنگار مهر، این مراسم با پخش قطعاتی از آثار این خواننده موسیقی پاپ آغاز شد و گروه های مختلف مردمی از تهران و شهرستان ها با خوانش ترانه های این خواننده و مراسم سنج و دمام نوازی با خانواده این هنرمند فقید ابراز همدردی کردند.

خیابان شهریار تهران و بخش هایی از خیابان های مجاور به دلیل ازدحام جمعیت به طور کامل مسدود شده بود. ازدحام جمعیت و ترافیک کم کم به خیابان های دیگر و حتی خروجی های متروهایی که نزدیک به خیابان های منتهی به آن منطقه است،‌ کشیده شد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ شنبه 1 آذر 1393برچسب:مرتضی پاشایی,سرطان,مردم,تشییع, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

ممتاز نیوز - امروز خبرهایی منتشر شده مبنی بر اینکه مریم قاسمی طراح لباس مرتضی پاشایی،نامزد وی نیز بوده است و در عکس زیر مشاهده می کنید که به خاطر از دست دادن مرتضای عزیز چقدر ناراحت است.

برای مشاهده ادامه تصاویر روی گزینه ادامه مطلب کلیک کنید.

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 30 آبان 1393برچسب:مرتضی پاشایی,سرطان,تشییع, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

مجید بهرامی بازیگر جوان سینما و تئاتر به علت ابتلا به بیماری سرطان در گذشت.

فتو کده - این بازیگر تئاتر و سینما که بازی در فیلم‌هایی چون «بدرود بغداد»، «گیلانه» و «دانه‌های ریز برف» و حضور در صحنه نمایش‌هایی چون «سیاها»، «خانه در گذشته ما»، «عشق آباد»، «آنتیگونه» و «عجایب‌المخلوقات» را در کارنامه خود داشت، از بازیگران مستعد و توانای تئاتر ایران بود که به دلیل ابتلا به بیماری سرطان نتوانست به فعالیت مستمر خود در عرصه تئاتر ادامه دهد.

مجید بهرامی پیش از این برای پیوند مغز استخوان در کشور آلمان بستری شد و بعد از چند بار بستری شدن در آلمان، به ایران بازگشت. وی چندی پیش نمایشگاه عکس «طناب‌ها و امیدها» را برای حمایت از بیماران سرطانی برگزار کرد. وی چند روزی به دلیل مشکلاتی که برایش ایجاد شده بود، در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان پارس بستری شده بود و صبح امروز ۲۱ آبانماه به دلیل تنگی تنفس به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان پارس منتقل شد.

بهرامی به دلیل مصرف زیاد داروی کورتون دارای افت شدید پلاکت خون شده بود که روز گذشته پزشکان با تزریق خون، پلاکت های بدن او را به حد نرمال رساندند اما صبح امروز که قرار بود آب ریه این هنرمند تخلیه شود وی دچار تنگی نفس شد و چون قادر به تنفس نبود این کار ناتمام ماند و وی به بخش CCU منتقل شد.

عکس : میراث فرهنگیادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 30 آبان 1393برچسب:مجید بهرامی,بازیگر,سرطان, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

گزارش تصویری راهپیمایی بزرگ زیست محیطی 30 شهریور در نیویورک

از سرگیری درگیری ها در وال استریت

برای مشاهده ادامه تصاویر روی گزینه ادامه مطلب کلیک کنید.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهار شنبه 2 مهر 1393برچسب:گزارش تصویری,راهپیمایی زیست محیطی,نیویورک, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

رويترز: 310 هزار نفر در نيويورک در بزرگترين تظاهرات مربوط به آب و هوا در تاريخ شرکت کردنددر بزرگترین راهپیمایی تاریخ در ارتباط با مساله آب و هوا، صدها هزار نفر روز یکشنبه در خیابان های نیویورک راهپیمایی کردند تا خواستار تحرک بین المللی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی شوند.

به گزارش شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)، به نقل از واحد مرکزی خبر، شمار شرکت کنندگان در این راهپیمایی فراتر از انتظار برگزار کنندگان آن بود.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به قلم باربارا گولدبرگ و ناتاسیا شریف نوشت، برگزار کنندگان این راهپیمایی شمار شرکت کنندگان را حدود 310 هزار نفر تخمین زدند که بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد و آل گور معاون رییس جمهور سابق آمریکا و لیوناردو دی کاپریو هنرپیشه آمریکایی و مقامات دیگر آمریکایی و خارجی از جمله آنان بودند. این راهپیمایی پیش از برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد در روز سه شنبه در نیویورک به منظور بررسی محدود کردن انتشار کربن برگزار شد که محیط زیست را تهدید می کند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهار شنبه 2 مهر 1393برچسب:راهپیمایی,نیویورک,بان کی مون,, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

برگزاری بزرگترین راهپیمایی محیط زیستی در ایرانبزرگترین راهپیمایی محیط زیستی جهان 30شهریور ماه به نشانه‌ اعتراض به سیاست‌های رهبران جهان برگزار می‌ شود.

محمد درویش مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت مردمی در گفتگو با  خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران  پیرامون برگزاری این راهپیمایی گفت: در 21 سپتامبر همگام با این حرکت جهانی که قرار است به نشانه‌ اعتراض به سیاست‌های ملی رهبران جهان در برابر سازمان ملل متحد برگزار شود در کمپین‌ها و سایت‌های گوناگون از سوی دوستداران محیط زیست در خواست شده تا همه کسانی که نگران محیط زیست کشور خود هستند همگام با این حرکت جهانی در کشورهای خود راهپیمایی کنند. 


وی در ادامه اظهار داشت: در ایران نیز همراه با دیگر کشورهای جهان این راهپیمایی برگزار می‌شود اما متأسفانه ایران یکی از قربانیان تغییرات آب و هوایی و گرم شدن زمین است که این امر موجی از خشکسالی را برای کشور رقم زده است،بحران کم آبی و پدیده تغییر اقلیم در ایران موجب شد تا فعالان محیط زیست در  کشور با حساسیت بیشتری این حرکت جهانی را ترغیب کنند. 

درویش در ادامه افزود: روز گذشته در راستای این موضوع راهپیمایی در پارک ملی گلستان برگزار شد و 6 گروه از فعالان محیط زیستی از استان‌های گلستان، مازندران، گیلان، سمنان، خوزستان، خراسان شمالی و تهران در این راهپیمایی شرکت کردند. 

مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت مردمی درباره برگزاری این راهپیمایی در استان تهران بیان داشت: این راهپیمایی فردا در تهران ساعت 2بعد از ظهر در مقابل سازمان محیط زیست کشور برگزار می‌شود. ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 30 شهريور 1393برچسب:راهپیمایی محیط زیستی,پارک پردیسان,سازمان محیط زیست, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
بزرگترین راهپیمایی محیط زیستی جهان 21 سپتامبر / 30 شهریور همزمان با ملاقات وزرا و رؤسای کشورهای جهان در سازمان ملل برگزار می شود.
 

به گزارش خبرگزاری مهر، People's Climate Marc یک راهپیمایی محیط زیستی است که 21 سپتامبر / 30 شهریور همزمان با ملاقات وزرا و رؤسای کشورهای جهان در سازمان ملل برگزار می شود.

 این راهپیمایی برای اطلاع رسانی هرچه بیشتر در خصوص تغییرات آب و هوایی و محیط زیستی و اثرات سوء آنها با حضور تعداد زیادی از مردم و بیش از یکهزار سازمان، موسسه، دانش آموز و گروه های حمایت از محیط زیست در نیویورک و دیگر نقاط جهان خواهد بود.

از آنجایی که بان کی مون – دبیرکل سازمان ملل متحد اخیرا بر روی خطرات جدی که محیط زیست را تهدید می کند تاکید کرده و از دولت ها خواسته است تا هدف مشترکی برای کاهش چشمگیر آلودگی های زیست محیطی و گرمایش زمین در پیش بگیرند، برگزارکنندگان این مراسم از مردم جهان، سازمان ها و دولت ها دعوت کرده است تا نسبت به برگزاری راهپیمایی های همزمان در نقاط گوناگون جهان اقدام کنند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ شنبه 29 شهريور 1393برچسب:سازمان ملل,عمل,بهتر از سخن,راهپیمایی,, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

عصر ایران به نقل از مهر - منصوره قلیچیبه دلیل ساخت و ساز و تخریب جنگلهای ابر در شاهرود طرفداران محیط زیست در جنگل ابر تجمع و راهپیمایی کردند.

تجمع طرفداران محیط زیست در جنگل ابر شاهرود (عکس)ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 30 تير 1393برچسب:راهپیمایی - جنگل ابر - محیط زیست - شاهرود - تخریب جنگل, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
روز گذشته زنجیره انسانی دورتا دور باغ فرزانه شیراز در اعتراض به مصوبه شورای شهر در واپسین روزهای سال گذشته برای ساخت دو برج 25 طبقه در این باغ تشکیل شد و گروههای مختلف شهروندان خواستار لغو این مصوبه و جلوگیری از تخریب تنها ریه تنفسی مرکز شهر شیراز شدند.
 
به گزارش خبرنگار مهر، در روزهاي پایانی سال 1392، شهرداری شیراز تغيير کاربري و تفکيک باغِ فرزانه در خيابان زند شیراز  را در قالب طرحی دوفوریتی به شوراي اسلامي شهر شيراز پیشنهاد داد و در تاریخ 24 اسفند همین سال یعنی در شلوغی روزهای پایانی سال، مصوبه آن برای تفکیک باغ بزرگ و تاریخی فرزانه (تنها یادآور چهارباغ صفوی) گرفته شد تا به جای فضای سبز شهری و در دسترس همگان، این باغ به 2 برج 25 طبقه‌ بی‌شاخ و دم و ناهمخوان با بافت پیرامونی دگرگون شود. برج‌هایی که نه تنها گرهی از مشکلات این شهر و محور تاریخی و ارزشمند زند نمی‌گشایند، بلکه بر چالش‌های زیست‌محیطی و ترافیکی آن به شدت خواهند افزود.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 9 خرداد 1393برچسب:باغ فرزانه - شیراز - زنجیره انسانی - شورای شهر - برج, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

نزدیک به 30 نفر با در دست داشتن بنر و نوشته هایی ضمن تجمع مقابل استانداری ایلام مدعی شدند که کارخانه سیمان ایلام بدون در نظر گرفتن استانداردها و شاخص های محیط زیستی اقدام به تولید آلودگی هوای منطقه می کند.

به گزارش غرب آنلاینبه نقل از خبرنگار اعزامی ایرنا، به گفته معترضان، گرد و غبار ناشی از فعالیت کارخانه سیمان و نزدیکی آن به منازل مسکونی روستاهای قنات آباد، سراب کارزان، چشمه خزانه و چشمه پهن باعث آلودگی شدید و بروز مشکلات تنفسی و قلبی مردم بخش کارزان شده و حتی بر عملکرد تولید محصول کشاورزی نیز تاثیر منفی گذاشته است.

یکی از معترضان که نخواست خود را معرفی کند، گفت: عملکرد مدیریت کارخانه سیمان ایلام همواره مورد اعتراض مردم بخش کارزان بوده و تاکنون در پیوند با این مشکلات، مراجعه های مختلفی به نهادهای مرتبط و تجمع های متعددی مقابل استانداری برگزار شده است.

تجمع کنندگان پس از نزدیک به یک ساعت از محل پراکنده شدند. به گزارش خبرنگارغرب آنلاین دیروز نیز تجمعی در مجل کارخانه سیمان ایلام صورت گرفته است. 

به گزارش باشگاه خبرنگاران کارخانه سیمان ایلام در 20 کیلومتری شمال این شهر در کنار و نزدیک به چند روستای بخش کارزان از توابع شهرستان سیروان قرار دارد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 12 ارديبهشت 1393برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

درگیری لفظی رضا کیانیان با مجری تلویزیون در برنامه زنده!

برنامه زنده «سفر به خیر» که جزء برنامه های دورهمی  مشارکتی چند سال اخیرشبکه سوم است، حاشیه بسیار مهمتری از متن داشت.

ایران گراند (.irangrand.ir) -رضا کیانیان، از بازیگرانی که با تلویزیون و مجلات سینمایی، بازیگر نشده و هم صاحب سبک است و هم صاحب کتاب در حوزه بازیگری، هم بازیگر است و هم هنرمند و هنرپیشه، مهمان برنامه «سفر به خیر» بود. از همان ابتدای برنامه، مشخص بود که کیانیان برای گفتن حرفهای خودش آمده و نه تایید حرفهای مجری که فکر می کند مهمانان برنامه، پسرخاله های او هستند که از خانه خاله آمده اند!

رضا کیانیان، با تسلط همیشگی خود بعد از سلام و احوالپرسی به مجری گفت: من چند دقیقه وقت می خوام حرف های خودم را بزنم! مجری که نگرانی و دستپاچگی در چهره اش دیده می شد، این درخواست را موکول کرد به ادامه برنامه! بعد درباره وانت نیسان از مهمان برنامه پرسید و با برخورد سرد کیانیان مواجه شد. در ادامه مثل اغلب مجری های برنامه های این چنینی که سفارشی و سازمانی است، قصد جمع کردن ماجرا را داشت و به بدترین شکل ممکن برنامه را شیفت داد به گزارشی درباره نیسان ها یا وانت هایی که مسافر سوار می کنند و...بعد هم تصویر واژگونی یک تویوتا که درعقب ماشین کلی آدم سوار کرده بود و...

مجری در ادامه از کیانیان پرسید نظرتان درباره این تصویر چه بود البته قبلش روی تصاویر گفته بود: وای وای...این ها آدم بود پشت نیسان...وای وای...

کیانیان خیلی جدی به مجری گفت: این سئواله که می پرسین درباره این تصویر چه نظری باید داد!

مجری گفت: شما گارد گرفتین! چقدر سخته با شما حرف زدن.

کیانیان توضیح داد: من گارد نگرفتم. شما و برنامه های تلویزیونی چرا عادت دارین سوالاتی از مهمانان بپرسین که جوابشون معلومه! سوال های معمولی که جوابش معلوم است و مجری و مهمان دائم قربون صدقه هم می روند! گفتگوی تلویزیونی که اینطوری نیست.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 8 ارديبهشت 1393برچسب:رضا کیانیان - تلویزیون - سردار مومنی - سفر به خیر - مجری, توسط |

هدانا - جمعی از مردم مهرشهر کرج صبح دیروز جمعه در اعتراض به تخریب باغ سیب مهر شهر کرج توسط بنیاد مستضعفان در مقابل این باغ تجمع کردند.

برای مشاهده ادامه تصاویر این حرکت مردمی روی گزینه ادامه مطلب کلیک کنید.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 1 ارديبهشت 1393برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

هم آوا - تصاویر تجمع بزرگ اعتراضی به حفر تونل بهشت‌ آباد و گلاب ‌در شهرکرد 

isna-5-322.jpg

برای مشاهده ادامه تصاویر این حرکت زیست محیطی بزرگ و کم سابقه روی ادامه مطلب کلیک کنید.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 1 ارديبهشت 1393برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

از سرگیری تونل های گلاب و بهشت آباد بی تدبیری دولت قبل و دولت جدید است/ وزیر نیرو را استیضاح می کنیم30 هزار نفر از مردم چهار محال و بختیاری در 28 فروردین 93 با سر دادن شعارهایی از امامزادگان دو معصوم شهرکرد تا استانداری دست به راهپیمایی اعتراض آمیز زیست محیطی زدند. بازار شهر کرد بسته شد.

به گزارش خبرنگار اعتدال فارس در شهرکرد،مردم استان چهارمحال و بختیاری دراعتراض به انتقال آب این استان و احداث تونلهای گلاب و بهشت آباد روز پنجشنبه ۲۸فروردین درمقابل امامزادگان دومعصوم شهرکرد تجمع نموده وسپس باسردادن شعارهایی به سمت استانداری چهارمحال وبختیاری راهپیمایی نمودند.

در بین شرکت کنندگان در این تجمع که تعداد آنان به بیش از۳۰ هزارنفرمی رسید مسوولین ،۳تن از نمایندگان استان ،کسبه وکشاورزان وجود داشتند. گفتنی است به دلیل شلوغی و ازدحام بخشی از بازارشهرکردنیز بسته شد .

نماینده ولی فقیه در دانشگاه شهرکرد و عضو کمیته صیانت از آب چهارمحال وبختیاری در این اجتماع مردمی، از آب به عنوان انفال یاد کرد و گفت:مردم استان اعتقاد دارند اگر آبی مازادی در استان باشد همه باید از آن بهره مند شوند و به هیچ وجه مخالف اجرای طرح های کارشناسی شده انتقال آب نیستند.

حجت الاسلام ˈامیرقلی جعفریˈ با بیان اینکه مردم چهارمحال و بختیاری همواره پشتیبان نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه بوده اند، افزود: امروز مردم استان آمده اند تا مخالفت خود را با اجرای طرح های غیرکاشناسانه که باعث تهدید و تخریب محیط زیست و زندگی آنان می شود، اعلام کنند. وی اضافه کرد: مردم این استان هیچ مشکلی با مردم دیگر استان های کشور ندارند و در دفاع مقدس نیز درکنار آنان در برابر بیگانه ایستاده اند و خواسته به حق آنان پرهیز از اجرای طرح هایی است که جوانب کارشناسی آن به درستی بررسی نشده است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ شنبه 30 فروردين 1393برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
آرین سینابه گزارش خط امید به نقل از بلاغ - تجمع اعتراض آمیز مردم روستای اسفندان و چندین روستای همجوار کارخانه آرین سینا به دلیل اعتراض به آلودگی زیست محیطی این کارخانه،سبب شد تا جاده فرح آباد به ساری مسدود شود و فرمانده انتظامی مازندران با حضور در این تجمع مردم معترض را به آرامش دعوت کند.

سردار جعفری نسب با حضور در جمع مردم و با گوش دادن به مطالبات قانونی اهالی منطقه قول پیگیری و تسریع در رفع دغدغه مردم منطقه را داد و اظهار داشت:قول می دهیم در اسرع وقت با برگزاری جلسات با مدیران این کارخانه و مسئولان استان مشکل زیست محیطی این منطقه را به کمک دستگاه های ذی ربط برطرف نماییم.

گفتنی است مدیران کارخانه آلاینده آرین سینا در مدت زمان حضور و سخنرانی فرمانده نیروی انتظامی استان حتی حاضر به حضور در جمع مردم برای شنیدن مطالبات آنان و یا خاموش کردن دستگاه های آلاینده کارخانه برای ساعتی نشدند.

برای مشاهده ادامه تصاویر این حرکت مردمی روی گزینه ادامه مطلب کلیک کنید.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 15 فروردين 1393برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

تجمع مردم در اعتراض به آلودگی کارخانه آرین سینا / جاده فرح آباد به ساری مسدود شدآلودگی زیست محیطی کارخانه آرین سینا و بی توجهی مسئولان نسبت به این مسئله باعث شد  مردم چندین روستا جاده فرح آباد به ساری را مسدود کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از بلاغ،آلودگی زیست محیطی کارخانه آرین سینا و بی توجهی مسئولان نسبت به این مسئله باعث شد صبح امروز مردم چندین روستا با تجمع و اعتراض جاده فرح آباد به ساری را مسدود کنند.

شرکت آرین سینا کارخانه تولید «ام دی اف» در 17 کیلومتری مرکز استان در منطقه فرح آباد در سال 1382در زمینی به مساحت 24 هکتار احداث شده است که برای 500 نیروی بومی و غیر بومی در سه شیفت کاری اشتغال ایجاد کرد.

علی رغم مخالفت های سازمان محیط زیست از دوران اصلاحات و پیگیری‌های مردم 11 روستای مجاور در بخش رودپی شمالی و جنوبی ، گاز ساطع از فعالیت این کارخانه بنا به گزارش های رسمی سازمان محیط زیست 10 هزار برابر خطرناک تر از سم سیانور ارزیابی شده است.

قابل ذکر است بر اساس اظهارات متخصصان امر ترکیبات شیمیایی این واحد تولیدی اثرات سرطان زایی بسیار بالایی دارد که طی 7 سال گذشته اثرات آن روی پوست و بدن مردم روستای مجاور مشاهده شده است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 11 فروردين 1393برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

آلودگی گسترده منابع آب در چین، زنگ هشدار را برای مقامات این کشور به صدا در آورده است.

به گزارش انتخاب به نقل از شبکه تلویزیونی ان اچ کی، میزان آلودگی بیش از پنجاه درصد رودخانه ها و دریاچه های چین، بیشتر از حد مجازِ تعیین شده از سوی دولت است. جیائو یونگ، معاون وزیر منابع آب در چین، روز جمعه در نشست خبری خود به این مسئله اشاره کرد و گفت: « برخی از طرح های توسعه، غیر مسئولانه است و در آنها تأکیدی بر حفظ منابع آب نشده است».
طبق معیارهای دولتی نیز فقط چهل و هفت ممیز چهار دهم درصد از منابع آب چین در سطح مجاز آلایندگی ها قرار دارند. آمارها نشان می دهد هشتاد و هشت درصد از آب سدها و همچنین شصت و هفت درصد رودخانه ها، استانداردهای لازم را برای مصرف داشته اند. با وجود این، فقط بیست و هشت درصد دریاچه ها، از نظر آلودگی در سطح قابل قبولی قرار داشتند.
جیائو یونگ خاطرنشان کرد سازوکار نظارت بر منابع آب در چین بهبود می یابد.
آلودگی آب در کنار دود و مه غلیظ موجود در هوای شهرها به یکی از معضلات اجتماعی در چین تبدیل شده است. گزارش ها همچنین نشان می دهد کارخانه ها در برخی موارد، آب آلوده را بدون تصفیه، به داخل رودخانه ها فرستاده اند. ساکنان مناطق اطراف رودخانه ها نیز گاه در اعتراض به آلودگی منابع آب خود با نیروهای امنیتی و مسئولان کارخانه ها درگیر شده اند.
از جمله به گزارش مهر در تابستان سال 91 تظاهرات معترضان خشمگین در شرق این کشور همراه با تصرف یک مرکز دولتی، تخریب رایانه های موجود در این مرکز، واژگون کردن خودروها و کتک زدن نیروهای پلیس منجر به لغو یک طرح انتقال فاضلاب سمی به ساحل شهر گیدونگ در نزدیکی شانکهای شد.
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۳ 
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 5 فروردين 1393برچسب:, توسط |

استمرار جنبش هنرمندان برای مبارزه با آلودگی هوا با «سهم من از/در دود»

انتخاب خبر برای اکسیژن : زهرا پرزیوندادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 22 اسفند 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
 
خانه ملت - محمدحسن آصفری در نشست علنی چهارشنبه 7 اسفند ماه مجلس شورای اسلامی، در تذکری شفاهی گفت: اراک به عنوان یکی از شهرهای آلوده آب و هوایی است و مشکلات ناشی از آلودگی صدای اعتراض مردم را درآورده و بیمارستان های آن دیگر جوابگوی بیماران ناشی از آلودگی نیست.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بارها درباره مشکلات ناشی از آلودگی هوای اراک تذکر داده ام خطاب به ابوترابی فرد گفت:‌ علی رغم اینکه شما نیز چندین بار در این باره تذکر دادید و خانم ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست نیز در این باره قول هایی دادند اما پس از گذشت 4 ماه اقدام عملی صورت نگرفت.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: لطف کنید به آقایان بگویید تا توجه ویژه ای نسبت به رفع آلودگی هوای اراک داشته باشند چرا که روزانه شاهد اعتراض مردم به صورت تلفنی، حضوری و ارسال پیامک هستیم.
عضو هیأت رئیسه مجلس در پاسخ به این تذکر گفت:‌برخی از کلان شهرها و مراکز استان ها که اراک نمونه بارز آن است با این مشکل مواجه هستند.
محمدحسن ابوترابی فرد با اشاره به آلودگی هوای شهرهایی همچون اصفهان، تهران و خوزستان از دولت و به ویژه سازمان حفاظت محیط زیست خواست تا در یک زمانبندی مشخص راهکاری برای برون رفت از این مشکل ارائه کنند تا موجبات آسایش خاطر مردم فراهم شود.
تاریخ انتشار: 1392/12/07 
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 18 اسفند 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
سوگ‌نامه بیش از 300 استاد دانشگاه های اصفهان به معصومه ابتکار//مردم اصفهان را دریابید+متن نامهبیش از ۳۰۰ نفر از استادان دانشگاه‌های شهر اصفهان در خصوص مشکل آلودگی هوای این شهر طی نامه ای به معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خواستار پیگیری و اطلاع رسانی های لازم در این زمینه شدند.
 
به گزارش ایمنا متن نامه ارسالی به شرح زیر است: 
ناصرخسرو هزار سال پیش در وصف اصفهان نوشته است:«شهری است بر هامون نهاده، آب و هوایی خوش دارد و هرجا که ده گز چاه فرو برند آبی سرد خوش بیرون آید... و در شهر جوی‌های آب روان و بناهای نیکو و مرتفع ... و اندرون شهر همه آبادان که هیچ از وی خراب ندیدم و ... مردم آنجا می‌گفتند هرگز بدین شهر هشت من نان کم تر به یک درم کس ندیده است، و من در همه زمین پارسی‌گویان شهری نیکوتر و جامع‌تر و آبادان‌تر از اصفهان ندیدم، و گفتند اگر گندم و جو و دیگر حبوب بیست سال نهند تباه نشود ...»

باید خدای را سپاس گفت که این قصه همان هزار سال پیش ثبت شد و دیگر گذر ناصرخسرویی در این روزها به دیار ما نیافتاد؛ وگرنه باید از چه می‌نوشت؟ از زاینده‌رود خشک؟ از درختانی که جامه‌ سیاه دود بر تن کرده‌اند و از تنفس خود وامانده‌اند؛ چه رسد به آن که هوای شهر ما را تازه کنند؟ از ماشین‌دودی‌هایی که گرد سیاه سرب بر شهر می‌پاشند؟ از لحاف سیاه و سنگین آلودگی که چون بختکی بر شهر افتاده و همه را به خواب مرگ فرو می‌برد؟ از برف سرخ‌رنگی که امسال بارید و نشانمان داد چه بر ریه خود می‌دمیم؟ از مردمان ماسک‌به‌دهان شهر؟ از مطب‌های مملو از بیماران ریوی و تنفسی؟ از چهره‌ کریه و مرگبار سرطان که حالا از سالمندان و بزرگ‌ترها گذشته و به کودکان معصوم این شهر پر از دود و آلودگی چنگ و دندان نشان می‌دهد؟ از هزینه‌های گزاف درمان بیماری‌های صعب‌العلاج ناشی از آلودگی هوا و آسیب‌های روحی متعاقب آن؟ و یا از بالانشین‌هایی که سر کلاف درهم فاجعه‌ی زیست‌محیطی اصفهان را گم کرده‌اند؟

سال‌ها پیش آب زاینده‌رود بهانه‌ای برای رشد صنایع مختلف از قبیل ذوب‌آهن، فولاد مبارکه، پلی‌اکریل و پالایشگاه در اطراف اصفهان شد. صنایعی که هرکدام مایه‌ افتخار هر ایرانی و محصولات‌شان مایه‌ رونق زندگی مردمان جای‌جای کشور پهناور ایران و از جمله اصفهان است؛ اما خشکی زاینده‌رود و آلودگی روزافزون این صنایع، تنها و تنها نصیب مردم اصفهان شده است. بنزین غیراستاندارد، خودروهای فرسوده، ضعف غیرقابل‌باور سامانه‌های حمل و نقل عمومی و البته قصه‌ کشدار متروی شهرمان که خود «یکی داستان است پر آب چشم»، همگی نقش خود را در این بازی شوم و نفس‌گیر ایفا کرده‌اند.

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 8 اسفند 1392برچسب:آلودگی هوا - اصفهان - استادان دانشگاه ها - سرطان - بنزین , توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
جمعی از هنرمندان در همایش اعتراض شهروندان به آلودگی هوا در بیانیه ای از سران سه قوه درخواست کردند مقابله با آلودگی هوا را جزو برنامه های اولویت دار خود قرار دهند.
 
به گزارش خبرنگار مهر، دست به دست هم دهیم تا معضل آلودگی هوا را حل کنیم این توصیه "مه لقا ملاح" مادر محیط زیست ایران و بنیانگذار انجمن زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست است که در همایش اعتراض شهروندان به آلودگی هوا ابراز کرد.

در این همایش که به فراخوان "کانون شهروندی زنان"برگزار شد، بیش از 130 تن از پژوهشگران، کارشناسان، روزنامه نگاران، کنشگران مدنی، هنرمندان، آموزگاران، حقوق دانان، فعالان دانشجویی، کارگری و زیست محیطی شرکت داشتند.

از کانون معلمان ایران اسماعیل عبدی، محمدرضا نیک نژاد، و مهدی بهلولی، از متخصصان زیست محیطی و فعالان محیط زیستی مه لقا ملاح و هادی کاشانی، از فعالان و پویندگان صنف بازیگران و کارگردانان سینما رخشان بنی‌اعتماد، مرضیه وفامهر، رضا کیانیان و داریوش مهرجویی، از اقتصاددانان محمدمالجو، از صنف روزنامه نگاران: مژگان جمشیدی.، از حقوقدانان و وکلای دادگستری سیدمهدی حجتی، سعید دهقان و علی گودرزی، از نویسندگان، مترجمان و منتقدان بابک احمدی، سوسن شریعتی، سهراب مهدوی و بالاخره از میان شاعران زن سیما یاری و در انتها نیز اعظم طالقانی سخنرانی کردند.

البته برخی از سخنرانان دعوت شده نیز نتوانستند خود را به این نشست برسانند. این نشست بیش از 3 ساعت به طول انجامید و در انتهای مراسم نیز قطعنامه پایانی نشست توسط یکی از اعضای "کانون شهروندی زنان" خوانده شد. در ابتدا نیز مریم نورائی‌نژاد از اعضای کانون شهروندی به عنوان مجری این نشست، با توضیحی در مورد چگونگی برگزاری این نشست این مراسم را آغاز کرد و گفت: "این نشست حاصل هفته‌ها تلاش بی‌وقفه اعضای کانون شهروندی زنان است. ما این نشست را برگزار کردیم تا در کنار دیگر گروه‌های جامعه مدنی، بتوانیم اعتراض خود را نسبت به آلودگی هوا مطرح سازیم و از این رو تلاش کردیم که از نمایندگان برخی از گروه های اجتماعی دعوت کنیم".ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 5 اسفند 1392برچسب:آلودگی هوا - هنرمندان - اعتراض - سران سه قوه - محیط زیست, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
قانون آنلاین - در روز بیست و نهم دی ماه، “کلاس پرنده” با کمک دانش آموزان شهرهای مختلف ایران رویدادی منحصر به فرد را در پایتخت ایران رقم زدند؛ همزمان با روز هوای پاک و در حالی که شاخص آلودگی هوای تهران به عدد ۱۲۷ می رسید، گروه خلاق کلاس پرنده و جمعی از دانش آموزان، با حمایت محیط زیست استان تهران، گروه صنعتی بوتان و مجموعه برج میلاد، طی حرکتی نمادین و با استفاده از پنج هزار و دویست قطعه ماشین اسباب بازی کودکان که به رنگهای آبی و سفید نقاشی شده بودند، کوه دماوند را در حیات غربی برج میلاد بازسازی کردند.
به گزارش پارسینه، دماوندی که حالا دیگر به علت پدیده آلودگی هوای این روزهای شهر تهران از دیدنش محروم شده ایم و غنیمت وجودش از مهمترین نمادهای ایران عزیز ما است. این رویداد خلاقانه و منحصر به فرد در ادامه آغاز به کار جدید ترین فعالیت کلاس پرنده یعنی کمپین “هوادار کوچک” که در تاریخ بیست و سوم دی ماه نود و دو کلید خورده بود، اجرا شد، کمپینی که هدفش ارایه آموزش های مورد نیاز نونهالان و کودکان در باره معضل آلودگی هوا و همچنین راهکارهای مقابله با آن است.

 گفتنی است که در این کمپین به طور همزمان، شش کارگاه آموزشی نیز در راستای مسایل زیست محیطی و آلودگی هوا در شهرهای بزرگ آلوده ایران از جمله تهران، اهواز، اصفهان، تبریز، مشهد و رشت برگزار شد. همچنین بخش دیگر این کمپین که همچنان نیز ادامه دارد، برای مخاطبان بزرگ سال و در فضای مجازی طراحی شده و می کوشد تا با ارایه اطلاعات و اینفوگرافی های ساده و کاربردی، آموزش های مورد نیاز شهروندان را در خصوص نقش مهم آنها در مهار آلودگی هوا بیان کند و به همه ما بگوید که قدم های ما، هرچقدر هم که کوچک باشد، باز هم در کاستن از آلودگی هوا موثر است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 1 اسفند 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

فرمانداری اصفهان با درخواست گروههای زیست محیطی اصفهان برای برگزاری تجمع به مناسبت روز هوای پاک مخالفت کرد.

  اصفهان سیتی www.isfahancity.blogfa.com- بیش از یک دهه است که جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان به همراه جمعی از گروههای زیست محیطی و دوستداران محیط زیست همزمان با 29 دی ماه، روز هوای پاک، اقدام به تجمع در یکی از بوستانهای حاشیه زاینده رود می کنند و با همراه داشتن پلاکارد و توزیع بروشور نسبت به توجه به محیط زیست و به ویژه مساله آلودگی هوا اطلاع رسانی می کنند ولی متاسفانه امسال از سوی فرمانداری اجازه تجمع داده نشد و تنها مجوز برگزاری جلسه در فضای بسته صادر شده است.

عدم صدور مجوز از سوی فرمانداری اصفهان در حالی است که شهر اصفهان در سال جاری در بدترین شرایط از نظر آلودگی هوا قرار داشته است و در روزهای اخیر شرایط بحرانی را پشت سر گذاشته است. همچنین بر اساس اصل 27 قانون اساسی تشکیل اجتماعات و راهپیماییها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است. ضمن اینکه اصل 50 قانون اساسی به صراحت به حفظ محیط زیست در جمهوری اسلامی تاکید می کند.
گفتنی است در ماههای گذشته شاهد برگزاری تجمعات زیست محیطی فراوانی در شهرهای مختلف کشور از جمله نوشهر، اراک، اهواز ، زنجان، کرمان و تهران بوده ایم که عموماً با استقبال دولتمردان دولت تدبیر و امید همراه بوده است.

دوشنبه 30 دی1392

نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 1 اسفند 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
در این بسته خبری به بررسی اینکه حقوق و ابزارهاي متکي بر آن چه نقشي ‌می‌توانند در فرايند مقابله با تباهي‌هاي زيست محيطي به طور اعم و آلودگي هوا به طور اخص داشته باشند از منظر حقوقدانان پرداخته شده است.
به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، آلودگي هوا يکي از نخستين ومهمترين مشکلات زيست محيطي به شمار مي‌رود که به دنبال افزايش مصرف انواع سوخت‌هاي فسيلي و اختراع و توليد روز افزون اتومبيل وگسترش صنايع به ويژه در شهرهاي شلوغ به وجود آمده است که بايد براي کنترل ومقابله با آن فکري مي‌شد.
مسئله اساسي‌تر دراين زمينه اين است که به واقع حقوق وابزارهاي متکي بر آن چه نقشي ‌می‌توانند در فرايند مقابله با تباهي‌هاي زيست محيطي به طوراعم و آلودگي هوا به طور اخص داشته باشند؟ و آيا مي‌توان با توسل به ابزارهاي حقوقي پيش‌بيني شده چاره‌اي براي اين مشکل انديشيد؟

"عباس اسدی" حقوقدان و وکیل دادگستری، در ارتباط با  معظل آلودگی هوا به باشگاه خبرنگاران گفت: هوا مهمترين عامل در حيات انسانها است و اگر آلودگي آن از سطح خاصي تجاوز کند باعث ايجاد خطرات مستقيم و غير مستقيم بر سلامتي انسان خواهد بود. اين خطرات به ويژه نسبت به افراد حساس(ازجمله بيماران مبتلابه آسم)،کودکان و سالخوردگان حائز اهميت است. 

وی ادامه داد: آلودگي هوارا می‌توان به هرگونه تغيير در ترکيبات ايده‌ال که باعث تغيير کيفيت آن شده به گونه‌اي که براي سلامتي عمومي مضر باشد تعريف کرد. کيفيت محيط پيرامون ما به‌ويژه آن دسته از عناصري که ارتباط مستقيم با حيات انسانها، جانوران و گياهان دارند نيازمند مراقبت و کنترل است.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 21 بهمن 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

برنا - مجتبی آنالویی  - دوازدهمین هفته تجمع مردم اراک در اعتراض به آلودگی هوا

 
برای مشاهده دنباله این تصاویر دیدنی روی گزینه ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 17 بهمن 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی راه مبین, در سومین روز از هفته هوای پاک ، جشن کودک و هوای پاک در مدرسه عزیزالله پزشکی باغستان شهریار برگزار گردید. در این مراسم که با شرکت ۶۰۰ دانش آموز دختر دبستانی  و حضور مسئولین شهرستان برگزار گردید خانم مهندس اکار ریاست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شهریار طی سخنانی بر نقش دانش آموزان به عنوان همیاران محیط زیست در حفظ پاکی هوا تاکید کرد. سپس دانش آموزان با اجرای برنامه هایی چون سرود و نمایش این روز را پاس داشتند و با به پرواز در آوردن بادکنکها در هوای پاک مدرسه، چشم انداز زیبایی را به مراسم بخشیدند. در پایان اعضایادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 17 بهمن 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
عکس : ایرنا
روزنو - پس از انتشار بیانیه ای که به امضای تعدادی از اهالی فرهنگ و هنر درآمده بود و در این بیانیه خواستار مقابله با آلودگی هوای تهران شده بودند گروه سینمای ایران بانی فیلم با چهار دست اندرکار سینمای ایران درباره این بیانیه گفت و گو کرد. بخوانید:

عليرضا رييسيان
عليرضا رييسيان امضاي بيانيه براي مقابله با آلودگي هاي زيست محيطي توسط جمعي از هنرمندان را يک اقدام سمبوليک به حساب آورد که مي‏ تواند آغاز يک جريان بزرگ باشد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 17 بهمن 1392برچسب:آلودگی هوا - هنرمندان - پارازیت - سینما - محیط زیست, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
دکتر بهزاد رحمانی عضو انجمن جراحان عمومی ایران می‌گوید میزان ابتلا به انواع سرطان‌ها افزایش غیرطبیعی داشته و سن ابتلا نیز کاهش یافته است. وی آلودگی هوا و فشارهای عصبی را مهم‌ترین عامل افزایش ابتلا به سرطان می‌داند.

به گزارش قدس آنلاین به نقل ازفرارو، این عضو هیئت مدیرهٔ انجمن جراحان عمومی تاکید می‌کند آلودگی هوا یکی از عوامل مهم و موثر در افزایش ابتلا به سرطان ریه است. وی همچنین گفت که مواد شیمیایی ناشی از بنزین غیراستاندارد نیز ریسک ابتلا به سرطان را افزایش داده است.

پیش از این نیز برخی مقامات یا پزشکان دیگر دربارهٔ موج ابتلا به سرطان در ایران هشدار داده‌اند. کاظم ندافی، رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در آبان ماه سال جاری اعلام کرد که ابتلا به سرطان‌هایی چون سرطان ریه به دلیل آلودگی هوا افزایش یافته است.

همچنین دکتر آرش جنابیان فوق تخصص سرطان‌شناسی، عضو کمیته علمی انجمن خون و سرطان ایران و عضو انجمن سرطان اروپا و آمریکا گفته به صورت علمی ثابت شده که خطر ابتلا به سرطان ریه با افزایش میزان در تماس بودن با ریز غبار‌ها و آلودگی‌ هوا ارتباط مستقیم دارد که این امر تقریبا در تمام کشورهای دارای آلودگی هوا به اثبات رسیده است.

وی تصریح کرده امروزه ثابت شده است که 3 تا 5 درصد از سرطان‌های ریه ناشی از آلودگی‌های هوای مورد تنفس انسان‌ها است.

جنابیان همچنین شیوع سرطان پوست را از دیگر بیماری‌های وابسته به افزایش آلودگی هوا ذکر کرد و ادامه داد: به دلیل انتشار برخی از سموم چون سرب و آرسنیک احتمال شیوع سرطان پوست افزایش می‌یابد.

تغییر الگوی سرطان در ایران

دکتر حمید سهراب‌پور فوق تخصص بیماری‌های ریوی گفت: «طبق آماری که چندی پیش دکتر ملک‌زاده ارائه کردند میزان ابتلا به سرطان در ایران بیشتر از آمریکا و اروپا نیست، منتهی نوع سرطان‌ها و الگوی آن در ایران تغییر کرده است. وی ادامه داد: «در حال حاضر شیوع برخی سرطان‌ها در ایران نسبت به گذشته بیشتر شده است. این فوق تخصص بیماری‌های ریوی اظهار کرد: «در بروز سرطان ریه عوامل مختلفی دخالت دارند که مصرف دخانیات مهم‌ترین آن محسوب می‌شود.»

سهراب‌پور تصریح کرد: «البته عناصر سرطان زا در آلاینده‌های موجود در هوا مانند سوخت بنزین‌های غیراستاندارد نیز وجود دارد، اما ابتلا به سرطان از این طریق زمان بر است و در کوتاه مدت آثار خود را نشان نمی‌دهد و چند سال طول می‌کشد.»ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 8 بهمن 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

کشاورز نیوز - سالن همایش‌های سازمان حفاظت محیط زیست شب گذشته میزبان هنرمندان، تشکل‌های زیست محیطی، نماینده سه وزارت خانه نیرو، نفت، صنعت، معدن و تجارت و جامعه دانشگاهی برای امضای میثاق جامعه مدنی با مسئولان برای داشتن آسمان آبی بود.

به گزارش سرویس «محیط زیست» ایسنا، نورالدین زرین کلک – انیمیشن ساز، موسی غنی نژاد، رحمانیان – مدیر مسئول روزنامه شرق، مه لقا ملاح – مادر محیط زیست ایران، کامبیز نوروزی – حقوقدان، میرزا خانی – اقتصاددان، مریم طوسی – قهرمان دوی ایران، صادق زیباکلام، رویا تیموریان، عبدالرضا درویش، فرهاد توحیدی – رئیس خانه سینما و منیژه حکمت در این مراسم به سخنرانی پرداختند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 6 بهمن 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

گفت وگوی شفقنا با منیژه حکمت درباره سینمای دینی و دین در سینمای کشورهای مسلمان؛ خودِ

عکس : شفقنا

ایلنا: شنبه ۵ بهمن در طی همایشی، میثاق نامه‌ای میان سازمان های مردم نهاد و سازمان حفاظت محیط زیست، با حضور هنرمندان و سیاستمداران، برای بهبود وضعیت زیست محیطی کشور نوشته می‌شود. چندی پیش جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، در نامه‌ای به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، با اهدای یارانه‌های خود به این سازمان خواستار بهبود وضعیت زیست محیطی کشور و جلب مشارکت مردم در این زمینه شدند.

"منیژه حکمت"، کارگردان و تهیه کننده سینما و یکی از امضا کنندگان این نامه در گفت وگو با خبرنگار ایلنا گفت:ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 6 بهمن 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

انتقاد رضا کیانیان از بی توجهی به آلودگی هوا: آقای رئیس جمهور ستاد بحران برای آلودگی هوا ایجاد کنید

رضا کیانیان، بازیگر سینما در نشست هم اندیشی با اهالی رسانه و مدیران مرتبط با کنترل کیفیت هوا گفت: من چند سال پیش به آقای قالیباف گفتم که نوع دیگری از قتل پنهان، آلودگی هوا است. 

به گزارش شفقنا، رضا کیانیان با اشاره به گفت و گوی چند سال پیش خود با شهردار تهران ادامه داد: در آنجا من به آقای قالیباف گفتم قتل شکلهای مختلفی دارد: با چاقو کشتن، به رگبار بستن و ... ولی شکلهای دیگری از قتل پنهان هم وجود دارد مثل این که آن قدر از کودکان کار بگیریم تا نابود شوند. نوع دیگر آن آلودگی هواست و نمی دانم چرا آن را کسی پیگیری نمی کند. آمار رسمی را ندارم و به طور رسمی هم جایی اعلام نمی شود. روزی 500 نفر را برای آلودگی هوا به بیمارستان می برند که 249 نفر آنها می میرند. این ماجرا ابعاد گسترده ای دارد. باید ببینیم مسئول این آلودگی کیست و مسئولیت بی فکریهایی که در طول زمان نادیده گرفته شده اند، برعهده کیست؟ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 30 دی 1392برچسب:, توسط |

کمال تبریزی این روزها دغدغه انتخاب یک ...

عکس : افکار نیوز

 به نظرم نهضت‌هایی می‌تواند برای حل این مشکلات توسط سینماگران به وجود بیاید. مثل ایجاد نهضتی برای مبارزه با زباله‌سازی، یا مبارزه با آلوده‌کردن طبیعت و خیلی نهضت‌های دیگر را از طریق هنرمندان و سینماگران می‌توان پیگیری کرد و به‌نظرم خیلی هم تاثیر دارد. واقعیت این است که ما از نظر فرهنگی مشکلات زیادی در جامعه داریم و اگر بتوانیم از طریق فرهنگ و هنر عمل کنیم این مشکلات به شکل ریشه‌ای حل خواهد شد.

 شبکه ایران: کمال تبریزی کارگردان مطرح سینما در کنار پرویز پرستویی و رضا میرکریمی سه عضو اصلی گروهی بود که به نمایندگی از سینماگران سال گذشته برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی به نفع زلزله‌زدگان آذربایجان فعالیت می‌کرد. محمد تاجیک در «شرق» با کمال تبریزی درباره این فعالیت و مسایلی گفتگو کرده است که همه روز با آن روبروییم:ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 27 دی 1392برچسب:آلودگی هوا - مارمولک - کارگردان - سینما - کمال تبریزی, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

محیط زیست گردشگری - فرازنیوز: تعدادی از فعالان فرهنگ و هنر در نامه ای به معصومه ابتکار،‌ رییس سازمان محیط زیست نوشته اند که برای برای مقابله با بحران های زیست محیطی، با این سازمان همکاری کنند. آنها در گام نخست اعلام کرده اند یارانه هایشان را به محیط زیست می دهند.

به گزارش فرازنیوز، در این نامه که با عنوان «بار دیگر سرزمینی که دوست می‌دارم» شروع شده، چنین آمده است:
 
«همه‌جای ایران سرای ماست» این گفته علاوه بر احساس تعلق به یک سرزمین، به معنای تاثیر هر رخدادی در هر گوشه آن در زندگی و آینده تک تک ما و نسل‌های آینده است. دریاچه ارومیه فقط متعلق به اهالی اورمیه نیست و تاثیر نابودی آن و پیامدهای فاجعه‌بارش در زندگی نه تنها تمام ایرانیان، که در بوم‌زیست زمین انکارناپذیر است. از بین رفتن جنگل‌ها، خشک شدن زاینده‌رود، بحران رود کارون، وضعیت ناگوار اقلیم خوزستان به‌ویژه آب و هوای اهواز و برخی استان‌های مرزی و غربی کشور همچون ایلام، بحران دریاچه هامون، آلودگی مرگبار هوای تهران، اصفهان، اراک و دیگر شهرهای بزرگ و... نه تنها نتیجه تغییرات آب و هوایی کره زمین و بی‌اعتنایی ما مردم به محیط زیست، که به ویژه پیامد طرح‌های نسنجیده دولت‌ها است.
 
وضعیت محیط زیست کشور، بنا بر گزارش نهادهای دولتی و مدنی، به مرز فاجعه رسیده و دیری است که زنگ خطر در حوزه‌های گوناگون آن به صدا درآمده است. نه فقط در ایران که در تمام جهان، مشارکت مردمی در اموری چون جلوگیری از تخریب محیط زیست و فجایع ناشی از آن امری است رایج و حتا واجب. بی‌تردید نهادهای دولتی نیز وظیفه دارند که با تمام امکانات خود به یاری حرکت‌های مدنی بیایند و از آن‌ها به طرق گوناگون در نیل به اهداف‌شان حمایت کنند.
 
درنگ جایز نیست. هر تاخیری در مبارزه با بحران زیست‌محیطی زیان‌های جبران‌ناپذیر و ماندگار بر پیکر سرزمین‌مان بر جای خواهد گذاشت. بیایید دست در دست هم بگذاریم و در عمل باورمان را به شعار همه‌جای ایران سرای ماست جامه عمل بپوشانیم.
 
ما امضاکنندگان - فعالان عرصه فرهنگ و هنر - با درک این وضعیت بحرانی از مدتی پیش نگرانی جدی خویش و ضرورت اقدامات فوری را برای پیشبرد هدف‌های کوتاه‌مدت و درازمدت در حوزه فضای زیست سرزمین خود با مسوولان این حوزه درمیان گذاشته‌ایم.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 24 دی 1392برچسب:آلودگی هوا - تهران - ایران - هنر - محیط زیست - یارانه - هنرمندان, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
هومان خاکپور: ايرانگردي زيرساخت ...
زیست بوم/هومان خاکپور*:چند وقت پیش گروهی از هنرمندان و اهالی فرهنگ با انتشار نامه‌ای خواستار توجه بیشتر مسئولان به مسائل زیست‌محیطی و آلودگی هوا شدند. آنها عنوان کردند یارانه خود را به مسائل زیست‌محیطی اختصاص می‌دهند و رئیس سازمان محیط‌ زیست نیز به تازگی از این اقدام هنرمندان تشکر کرده است.
 نا گفته پیداست بخشیدن یارانه برای رفع مشکلات زیست‌محیطی اقدامی نمادین است. شاید پولی که از این راه کسب می‌شود در مقابل هزینه‌هایی که باید صرف فعالیت‌های زیست‌محیطی شود ناچیز باشد. با این وجود کار انجام شده قابل ستایش و ارزشمند است و می‌تواند گام اول برای درگیر کردن اقشار مختلف جامعه در مسائل زیست‌محیطی باشد.
برخی از گروه‌های اجتماعی مانند هنرمندان و ورزشکاران جایگاه اجتماعی بالایی در میان مردم دارند و بخشی از مردم، از آنها الگو می‌گیرند. وقتی آنها نسبت به مساله آلودگی هوا و مشکلات زیست‌محیطی واکنش نشان دهند، شهروندان دیگر نیز در این زمینه حساس می‌شوند. همانطور که این موضوع باعث می‌شود مسئولان نیز در این زمینه حساسیت بیشتری به خرج دهند و رفع آلودگی هوا و مشکلات زیست‌محیطی را در اولویت کاری خود بگذارند. کاری که هنرمندان کرده‌اند در دیگر کشورها نیز معمول است.
 ما شاهد هستیم برخی از هنرپیشه‌ها و ستاره‌های سینما اقدام به حمایت از یک گونه خاص جانوری که در معرض نابودی است، می‌کنند. اگر می‌خواهیم مشکلات زیست‌محیطی ما حل شود، باید به این سمت حرکت و اصناف و اقشار مختلف را درگیر کنیم. گام اول را هنرمندان برداشته‌اند اما، گروه‌های دیگر مانند ورزشکاران می‌توانند این حرکت را ادامه دهند. یکی از مسائل مهم در بحث آلودگی هوا و مشکلات زیست‌محیطی فرهنگسازی است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 24 دی 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
خبر آنلاین - جامعه > سلامت - به گفته برخی پزشکان، تولد نوزادان کم وزن، در کلانشهرهای کشور رو به افزایش است. هر چند پژوهش علمی درباره شیوع تولد نوزادان کم وزن صورت نگرفته، ولی برخی کارشناسان، علت این امر را آلودگی هوا در کلانشهرها می دانند،

امید سلیمی بنی: آمار رسمی اعلام شده از وزارت بهداشت و درمان می گوید سال گذشته نزدیک به 110 هزار نوزاد نارس در کشور به دنیا آمده، یعنی نزدیک به 8 درصد نوزادان ایرانی، زودتر از موعد مقرر، پا به جهان گذاشته اند. این در حالی است که آلودگی هوا باعث می شود جنین نتواند از اکسیژن کافی برخوردار شود و به همین دلیل لاغر و زودتر از موعد مقرر، به دنیا می آید.

         
     


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 22 دی 1392برچسب:, توسط |
 
 مرتضی احمدی گفت: امیدوارم آرزویم برای دیدن دوباره ستاره‌ها در آسمان تهران برآورده شود.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در نشست جشنواره «آسمون شهرمون!» که در شورای شهر تهران برگزار می‌شد،‌ مرتضی احمدی‌، شمسی فضل‌الهی‌ و لیلی رشیدی هنرمندان عرصه‌ی سینما، تئاتر و تلویزیون‌ در کنار احمد مسجدجامعی (رئیس شورای شهر) و حافظی (رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست این شورا) درباره‌ این جشنواره که به نقاشی‌ها و انشای کودکان 7 تا 14 سال تهرانی با موضوع آلودگی هوا اختصاص داشت‌، سخن گفتند.

انتخاب مطلب برای اکسیژن : احمد ابو محمدی ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 20 دی 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

ژیلا مهرجویی هنرمند سینمای کشور و خواهر داریوش مهرجویی از کارگردانان مطرح ایران به دنبال عارضه قلبی و آلودگی هوا درگذشت. مراسم بدرقه وی با حضور چشمگیر بازیگران و اهالی سینما و واکنشهایی به آلودگی هوا همراه بود.

داریوش مهرجویی

Baran Kosari v Negar Javaherian 1 عکسهای بازیگران در مراسم بدرقه ژیلا مهرجوییادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 19 دی 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

ایسنا - تجمع مردمی دراعتراض به آلودگی هوا در اراک

برای دیدن بقیه عکسها ، روی ادامه مطلب کلیک کنید.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 6 دی 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
پارازیت ماهواره ای
 
عکس : تاپ ناز topnaz.com
 
فرارو؛ سمانه کهرباییان؛ ترافیک سنگین است و به کندی پیش می‌رود. دو نفر بر سر جای پارک با هم دعوا می‌کنند. دستهایشان را تکان می‌دهند و با صدای بلند به هم فحش می‌دهند، آقای راننده سری به تاسف تکان می‌دهد و می‌گوید: مردم اعصاب ندارند!  
 
خانم مُسنی که کنارم نشسته تایید می‌کند: "همه‌اش به خاطر این پارازیت‌هاست که روی مغز آدم اثر می‌گذارد". 
 


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 6 دی 1392برچسب:پارازیت - سرطان - الکترومغناطیس - , توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
صادق زیباکلام استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی گفت: «یکسری مسائل وجود دارد که نمی‌توان از مردم انتظار حل و فصل آنها را داشت.وی افزود: «نخبگان باید عنوان کنند که دولت باید رفراندوم برگزار کند تا مشخص شود آیا مردم اولویت را به آلودگی هوا می‌دهند یا به مسائل دیگر.»
 
فرارو: آمارها حاکی از مرگ حداقل 5000 نفر در سال به دلیل آلودگی هوا تنها در تهران و چند شهر بزرگ صنعتی است. گفته می‌شود روزانه چندین نفر به دلیل آلودگی هوا در بیمارستان بستری می‌شوند. با این حال مشخص نیست چرا هیچ ارگانی به این موضوع توجه نمی‌کند.
 
صادق زیباکلام استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی گفت: «یکسری مسائل وجود دارد که نمی‌توان از مردم انتظار حل و فصل آنها را داشت. انتظار رانندگی خوب و احترام به قانون موضوعاتی است که تا حدودی می‌توان از مردم انتظار داشت که رعایت کنند اما آلودگی هوا موضوعی نیست که بتوان از مردم انتظار داشت آن را رفع کنند.»
 
وی ادامه داد: «در همه جای دنیا و در تمام نظام‌های سیاسی یکسری مسئولیت‌ها و تکالیف وجود دارد که بر عهده حکومت‌هاست که از آن جمله مسائل مرتبط با محیط زیست است. در همه کشورها مسئولیت مسائل مربوط به محیط زیست بر عهده دولت‌هاست و به طور مثال بررسی آلودگی آب تهران موضوعی نیست که صادق زیباکلام بتواند آن را انجام دهد.»
 
این استاد دانشگاه اظهار کرد: «مشکل اساسی آلودگی هوا این است که ارگانی که تمام مسئولیت بر عهده آن است، جز مصاحبه و سخنرانی کار دیگری انجام نمی‌دهد.»
 
وی ادامه داد: «چندی پیش یکی از مسئولان حرفی زد که مو بر تن من سیخ شد. وی عنوان کرد که موضوع مبارزه با آلودگی هوا متولی ندارد! این صحبت خیلی دردناک است که در قرن 21 در جمهوری اسلامی ایران مردم شهرهای تهران، اهواز، مشهد، اراک، اصفهان و ... هوای آلوده استنشاق می‌کنند و رفع این معضل متولی ندارد.»


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهار شنبه 4 دی 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
 
 
از سال ۸۴هیچ یک از استانداردهای انواع خودرو در مراحل بعدی به اجرا درنیامد/ مصوبه عدم شماره‌گذاری اتوبوس‌های دیزلی در دولت بعدی لغو شد/ توسعه مترو که عامل مهمی در عدم استفاده از خودروهای شخصی و تک سرنشین است، طبق برنامه پیش نرفت و با موانع زیادی روبرو شد.

ایلنا: معصومه ابتکار با تسلیت درگذشت هنرمند زنده یاد ژیلا مهرجویی، با تاکید بر وظیفه پاسخگویی سازمان حفاظت محیط زیست، خطاب به داریوش مهرجویی کارگردان سینمای ایران تاکید کرد: امیدوارم صدای شما به همه مسئولان رسیده باشد، ما برای مقابله با آلودگی هوا، نیازمند یاری تک تک مردم و مسئولان به خصوص گروههای مرجع مانند هنرمندان عزیز هستیم.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 18 آذر 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

 معماری نیوز - تجمع مردم زنجان در اعتراض به آلودگی‌های سرب و روی در مقابل استانداری زنجان.

برای مشاهده دیگر تصاویر روی گزینه ادامه مطلب کلیک کنید.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 3 آذر 1392برچسب:زنجان - کارخانه سرب و روی - تجمع مردم - اعتراض, توسط |
.: Weblog Themes By LoxBlog :.