اکسیژن
اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی برای دستیابی به هوای پاک در کشور
ستاد بحران استانداری خوزستان به دلیل غلظت زیاد گرد و خاک، اداره ها و دستگاه‌های دولتی را در 11 شهرستان تعطیل کرد.

به گزارش ایرنا، ستاد بحران استانداری خوزستان ظهر یکشنبه در نامه ای به اداره های کل این استان اعلام کرد: تمامی اداره های شهرستان های اهواز، آبادان، ماهشهر، هندیجان، دشت آزادگان، کارون، باوی، امیدیه، حمیدیه، خرمشهر و رامشیر به دلیل بروز پدیده گرد و غبار در روز یکشنبه تعطیل است.

پیش از این نیز با اعلام ستاد بحران خوزستان مدارس استان در شهرستان های اهواز، آبادان،ماهشهر، امیدیه، هندیجان و دشت آزادگان و شهرهای تابعه تعطیل اعلام شده بود.

مدیر روابط عمومی اداره کل محیط زیست خوزستان با اشاره به اینکه گرد و غبار در استان رو به افزایش است، گفت: میزان غلظت گرد و غبار در شهرستان ماهشهر در جنوب خوزستان به بیش از 10 هزار میکروگرم بر متر مکعب یعنی 66 برابر حد مجاز رسید.

شهریار عسکری افزود: پنجشنبه دو هفته پیش نیز اهواز برای نخستین بار غلظت بالای 66 برابری حد مجاز را در مدت چند سالی که خوزستان با پدیده گرد و غبار رو به رو است، تجربه کرد.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 20 بهمن 1393برچسب:خوزستان,گرد و غبار,تعطیل, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
آلودگیآلودگی هوا یکی از معضلات زیست‌محیطی ایران و به‌ویژه شهر اهواز در سال‌های اخیر بوده‌است. معضلی که نه تنها اهواز که دیگر شهرهای جهان هم با آن مواجه هستند.

مجله مهر: آلودگی هوا مشکل جدیدی نیست؛ اما روز‌به‌روز بر ابعاد آن افزوده می‌شود. کشورهای آسیایی اغلب در زمره آلوده ترین کشورهای جهان به حساب می‌آیند. البته جمعیت بالای این قاره هم در این میزان بالای آلودگی بی‌تقصیر نیست. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، پیشاور پاکستان آلوده‌ترین شهر و Lake Havasu city-kingdom آمریکا از پاک‌ترین شهرها تا سال ۲۰۱۴ بوده‌اند.

دهلی‌نو

هند، پرجمعیت‌ترین کشور جهان، از آلوده‌ترین کشورهای جهان هم به‌حساب می‌آید. طی سه هفته نخست سال ۲۰۱۴، غلظت ریزآلاینده‌ها در دهلی تنها یک روز به زیر شاخص ۳۰۰ کاهش یافته که این ۱۲برابر بالاتر از حد مجازی است که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است.  دهلی‌ از لحاظ آلودگی در رقابت با پکن است و گاهی از آن پیشی می‌گیرد. عواملی مثل میزان بالای آلودگی هوا همراه با بهداشت ضعیف، فقدان سیستم فاضلاب مناسب و تشدید آلودگی‌ آب، این کشور را به خطرناک‌ترین کشور جهان از نظر آلودگی تبدیل کرده است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهار شنبه 15 بهمن 1393برچسب:شهر,آلودگی هوا,کشور,, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
 ادامه پیدا کردن نامهربانی های زمستان، موجب ماندگاری آلاینده ها در شهرهای بزرگ و درنتیجه ناسالم شدن هوا شده است. 

 به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ مطابق اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، متوسط کیفیت هوای پایتخت در ۲۴ ساعت گذشته در محدوده ناسالم برای برخی گروه ها بوده است. متوسط شاخص روی عدد ۱۲۰ ایستاده است. 

در ۲۴ ساعت پیش از آن البته هوا اوضاع بهتری داشت؛ ۸۸ عدد شاخص بود. اما پایداری جوی و نوزیدن باد در تهران موجب افزایش ۳۲ واحدی میزان ذرات معلق در هوا شد. نکته اینجا است که به دلیل پایداری جوی، غلظت آلاینده‌ها در حال افزایش است و احتمال ناسالم‌تر شدن هوا در روزهای آینده وجود دارد.

شرکت کنترل کیفیت هوا همچنین اعلام کرده است که در ایستگاه های سنجش شهرک چشمه، فرمانداری شهر ری و سوهانک شاخص کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای همه افراد جامعه قرار گرفته و بالاتر از عدد ۱۵۰ قرار دارد.

ضمن اینکه تنها ۲ ایستگاه از مجموع ۲۲ ایستگاه سنجش کیفیت هوا در شرایط سالم قرار داشتند.

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 14 بهمن 1393برچسب:تهران,آلودگی,شاخص, توسط مریم قلیزاده |

مرکز کنترل و پایش محیط زیست کشور روز یکشنبه اعلام کرد: هوای کلان شهرهای تهران، کرج، مشهد و اصفهان در شرایط سالم قرار دارد.

به گزارش ایرنا از مرکز کنترل و پایش محیط زیست کشور، بر اساس آنچه در سایت ماهواره اروپایی Eumetsat مشاهده شده است، تحلیل وضعیت گرد و غبار از 8 صبح 11 بهمن تا 8 صبح 12 بهمن ماه، به دلیل وجود پوشش ابردرحال عبور در شمال غربی، شمال شرقی، حاشیه دریای خزر استان های جنوبی رشته کوه البرز و محدوده استان های کرمان، یزد، بوشهر، سیستان و بلوچستان امکان پذیر نیست.

مجید آزادی مدیر گروه پژوهشی و هواشناسی دینامیک و هم دیدی پژوهشکده هواشناسی و علوم جو روز یکشنبه به خبرنگار علمی ایرنا گفت: سرعت کنونی باد در تهران 8 متر بر ثانیه (29کیلومتر بر ساعت)، میزان دید افقی بیش از 10 کیلومتر و رطوبت نسبی نیز 23 درصد است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 13 بهمن 1393برچسب:وضع هوا,گرد و غبار,کنترل و پایش, توسط مریم قلیزاده |

آلودگی هوا در بیرجند

 هوای استان البرز در دو روز اخیر با افزایش ذرات معلق با قطر کمتر از دو و نیم میکرون روی عدد 159 به شرایط ناسالم برای تمام گروه ها رسید.

معاون اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز در گفتگو با مهر، با اعلام این خبر افزود: هوای استان البرز در روز اخیر با افزایش میزان غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون، در شرایط ناسالم قرار گرفت.

به گفته وی میانگین شاخص های آلاینده های هوا در استان البرز امروز پنجشنبه روی عدد 159 قرار گرفت.

کیوان رحیمی گفت: روز گذشته این شاخص در کلانشهر کرج به عدد 146 رسید که امروز با افزایش غلظت آلاینده ها هم اکنون وضعیت هوای این شهر در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد.

به گفته رحیمی در شهرستان نظرآباد نیز شاخص ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون روز چهارشنبه به عدد 159 رسید و امروز این شاخص بیشتر شده و هوا در شرایط ناسالم برای تمام گروه ها قرار دارد.

معاون اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز وضعیت هوای شهرستان فردیس و ساوجبلاغ را هم ناسالم طی دو روز اخیر اعلام کرد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 25 دی 1393برچسب:استان البرز,ذرات معلق,ناسالم, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

هوای ناسالممدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، گفت: هوای پایتخت با ایستادن شاخص ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون روی عدد 110 در شرایط ناسالم قرار گرفت.

دکتر وحید حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بر اساس اطلاعات رسیده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای شهر تهران، میزان غلظت تمام  آلاینده هابه جز ازن،  نسبت به روز گذشته افزایش داشته است.

به گفته وی، در حال حاضر میانگین غلظت به لحاظ آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در بیشتر ایستگاه ها از حد مجاز فراتر بوده و شاخص کیفیت هوا در حال حاضر در شرایط نا سالم است.

حسینی تاکید کرد: در حال حاضر شاخص ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در ایستگاه شهر ری روی عدد 157 ایستاده و این منطقه آلوده ترین منطقه پایتخت است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار داشت: پیش بینی هواشناسی برای پایتخت حاکی از آسمانی صاف در پاره ای نقاط غبار آلود است به این ترتیب انتظار می رود شاخص کیفیت هوا در مناطق پرتردد و شلوغ در شرایط  ناسالم باقی بماند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهار شنبه 24 دی 1393برچسب:کیفیت هوای تهران,ذرات معلق,آلودگی, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

 مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: با افزایش حجم آلاینده ها، کیفیت هوای مشهد صبح دوشنبه در وضعیت هشدار قرار گرفت.

 'حمید صالحی' در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس گزارش ساعت هفت و 30 دقیقه امروز از ایستگاههای سنجش آلودگی هوا، شاهد افزایش حجم آلاینده ها در هوای تنفسی مشهد هستیم. 

وی اظهار کرد: میانگین شاخص کلی کیفیت هوای مشهد صبح امروز 102 پی.اس.آی گزارش شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: بیشترین بار آلودگی هوا در مشهد به ترتیب از ایستگاههای واقع در منطقه خیام با 129 پی.اس.آی، تقی آباد با 120، ساختمان با 108، نخریسی با 104 و ویلا با 102 پی.اس.آی و بالاتر از حد مجاز گزارش شده است. 

وی با بیان اینکه با افزایش رفت و آمدها تا نیمه امروز احتمال افزایش بیشتر حجم آلاینده ها وجود دارد، افزود: بیماران قلبی، تنفسی، کودکان، زنان باردار و سایر گروههای آسیب پذیر از حضور در مناطق پرتردد و هسته مرکزی شهر خودداری نموده و فعالیت های ورزشی در فضای باز را به زمان دیگری موکول نمایند. ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 15 دی 1393برچسب:آلودگی هوا,مشهد,هشدار, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

  رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: اصفهان جزو 10شهر آلوده در دنیا و پنجمین استان صنعتی خاورمیانه است.

 محمد مهدی امین اظهار داشت: استان اصفهان از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است که در برگیرنده برخی از صنایع بنیادی است.

وی بیان داشت: آلودگی هوا و صدا معضل اساسی زندگی در کلان شهرهای ما است. جامعه علمی هر کشوری علاوه بر تولیدات علمی در زمینه های پیشرو دنیا، می بایست بر اساس نیازهای واقعی و روزمره کشور جهت‌گیری کرده و به تولید محتوای علمی در این زمینه بپردازد.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاکنون با انجام تحقیقات و پژوهش های کاربردی به دنبال ارایه راهکارها در برطرف کردن چالش های موجود بر سر راه آلودگی هوا بوده است.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: این دانشکده در سه حیطه آموزش، تحقیقات و خدمات بهداشتی، ماموریت خود را در حوزه آلودگی هوا ایفا می کنند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 14 دی 1393برچسب:دانشکده بهداشت, اصفهان,آلودگی هوا, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
هوای ناسالم مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: هوای پایتخت با ایستادن شاخص ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون روی عدد 112 در شرایط نا سالم قرار گرفت.

دکتر وحید حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بر اساس اطلاعات رسیده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای شهر تهران بر میزان غلظت تمام  آلاینده ها  به غیر از ازن نسبت به روز گذشته در همین ساعت افزوده شده است .

به گفته وی، به این ترتیب میانگین غلظت تمام  آلاینده ها به لحاظ آلاینده ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون در بیشتر ایستگاهها از حد مجاز فراتر بوده و شاخص کیفیت هوا در حال حاضر در شرایط ناسالم است.

حسینی یادآور شد: در حال حاضر ایستگاه دروس در آستانه شرایط هشدار قرار دارد و آلوده ترین منطقه پایتخت است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 28 آذر 1393برچسب:کیفیت هوای تهران,ذرات معلق,دروس, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

ایران رتبه هشتم تولید دی اکسید کربن را در جهان دارد!

زیست بوم: تولید این گاز که حاصل از تولیدات صنعتی، احتراق اتومبیل و موتور سیکلت و عوامل دیگر است علت اصلی فرایند گرمایش زمین است. گرمایش زمین عامل بسیاری از تغییرات آب و هوایی مثل خشکسالی، سیل و طوفان های شدید حاره ای است. بسیاری معتقدند با گرمایش زمین و بالا آمدن سطح آبها بسیاری از کشورهای جزیره ای و حتی جزایر و بنادر جنوب ایران به زیر آب می روند. بر اساس تازه ترین آمار، از میان چهار بازیگر اصلی آلوده کننده جهان، اروپا تنها بازیگری است که میزان تولید دی اکسید کربن خود را کاهش داده است.

سه سرزمین دیگر که بیشترین سهم را در آلوده کردن جهان دارند عبارتند از چین، آمریکا و هند که هر سه کشور در میزان آلودگی رشد داشته اند. بر اساس آمار و ارقام منتشر شده، ایران در رده هشتم کشورهای تولید کننده دی اکسید کربن بر اساس میزان کل تولید قرار گرفته است. البته اگر اتحادیه اروپا در این فهرست در نظر گرفته شود ایران در رده نهم قرار می گیرد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهار شنبه 26 آذر 1393برچسب:ایران,دی اکسید کربن,جهان,, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

گرد و غبار در تهرانمدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: هوای پایتخت با ایستادن شاخص ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون روی عدد 129 در شرایط ناسالم قرار گرفت.

دکتر وحید حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بر اساس اطلاعات رسیده از ایستگاه­های سنجش آلودگی هوای شهر تهران بر میزان غلظت تمام  آلاینده ها به غیر از آلاینده ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون نسبت به روز گذشته درهمین ساعت افزوده شده است. به این ترتیب میانگین غلظت آلاینده  ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون فراتر از حد مجاز بوده و شاخص کیفیت هوا هم اکنون  در  شرایط ناسالم برای گروههای حساس است.

به گفته وی، ایستگاه‌های اقدسیه، ستاد بحران، شهرری، پارک رازی، پارک سلامت، پارک شکوفه، پارک قائم، دانشگاه تهران، سوهانک و فرمانداری شهرری به لحاظ آلاینده ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون در شرایط ناسالم قرار دارند .

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار داشت: پیش بینی هواشناسی برای پایتخت حاکی از آسمانی نیمه ابری همراه با بارش پراکنده  است. به این ترتیب انتظار می رود شاخص کیفیت هوا تا ساعات ظهر در مناطق پرتردد و شلوغ در شرایط نا سالم باقی بماند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 27 آبان 1393برچسب:هوای تهران,ذرات معلق,ناسالم,پایتخت,اقدسیه, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
آلودگی هوا درشهر یزد دارای علل متعددی است که این گزارش با پرداختن به این موضوع شما را با آلوده ترین ماه ها و روزهای سال در یزد، آمار روزهای وضعیت هشدار، اقدامات سازمان محیط زیست برای کاهش آلودگی هوا و شناخت تابلوهای سنجش آلودگی هوا آشنا می کند.
 

به گزارش یزد رسا به نقل از یزدبانو، در نواحي پرتردد شهریزد ، تابلوهاي هشداردهنده متعددي به چشم مي خورد. از جمله آنها، مي توان به تابلوهاي هشداردهنده محيط زيست اشاره كرد؛ تابلوهايي كه براي اطلاع رساني از وضعيت آلودگي هواي شهر نصب شده اند.

به گفته كارشناسان آلودگي هوا، ريزگردها مهمترين عامل آلايندگي هوا دراستان كويري يزد هستند و ازابتداي امسال تاكنون نيز بيشترين سهم  را در آلايندگي هواي يزد داشته اند.

*تابلوهاي سنجش آلودگي هوا و ذرات معلق در هوا

درتابلوهاي سنجش آلودگي هوا، ستون هايي ميزان ذرات موجود در هوا را نشان مي دهد که اين ذرات شامل، مونوكسيد كربن (Co)، اوزون ( O3 )، دي اكسيد گوگرد ( So2 )، دي اكسيد ازت ( No ) و پارامتر ديگري به نام ذرات معلق در هوا ( Pm10) است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ شنبه 12 مهر 1393برچسب:یزد,آلودگی هوا,ریزگرد,هشدار,ذرات معلق, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
هوای تهران امروز سه شنبه در آستانه شرایط ناسالم برای گروههای حساس جامعه قرار گرفته است.
 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بر اساس اطلاعات رسیده از ایستگاه­های سنجش آلودگی هوای شهر تهران از میزان غلظت آلاینده های ذرات معلق کمتر از ده میکرون و ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون نسبت به روز گذشته درهمین ساعت کاسته و بر میزان غلظت آلاینده منو اکسیدکربن افزوده شده است .

شاخص امروز صبح ذرات کمتر از دو و نیم میکرون 99  است که حد استاندارد آن 100 است اما نسبت به دیروز که 112 بوده ، کاهش داشته است

به این ترتیب میانگین غلظت کلیه آلاینده ها به غیر از ایستگاههای دروس ، ستاد بحران ، شهرداری منطقه 11 ، شهرداری منطقه 16 ، شهرداری منطقه 19 ، پارک رازی ، پارک قائم ، پاسداران ، دانشگاه تهران و فرمانداری شهرری به لحاظ آلاینده ذرات معلق کمتر از دوونیم میکرون در سایر ایستگاهها در حد مجاز بوده اما انتظار می رود شاخص کیفیت هوا تا ساعات ظهر در آستانه شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار گیرد .ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 8 مهر 1393برچسب:هوای تهران,ذرات معلق,شاخص کیفیت هوا,آلاینده ها,گروههای حساس, توسط مریم قلیزاده |
  معصومه ابتکار با بیان اینکه یکی از بدترین شرایط آلودگی هوا در ایران در سال‌های 89 و 90 به وجود آمد، ادامه داد: این شرایط به دلیل وجود بنزن در بنزین بود و به جهت مسائل بهداشتی بدترین شرایط را در سکوت کامل داشتیم.
 شفاف: همین چند وقت پیش بود که رئیس سازمان محیط زیست، با بیان اینکه در دنیا از میان هر 8 مرگ و میر یکی مربوط به آلودگی هوا می‌شود، اعلام کرد: مصرف انرژی و سوخت در کشور ما 20 برابر بهترین کشورهای دنیا است.
 
معصومه ابتکار با بیان اینکه یکی از بدترین شرایط آلودگی هوا در ایران در سال‌های 89 و 90 به وجود آمد، ادامه داد: این شرایط به دلیل وجود بنزن در بنزین بود و به جهت مسائل بهداشتی بدترین شرایط را در سکوت کامل داشتیم.
 
او در ادامه از آلودگی هوا به عنوان قاتل خاموش یاد کرد و گفت: هم اکنون آسمان شب در کشور دیده نمی‌شود چرا که آلودگی چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد.

این سخنان اما در حالی بود که اگر چه در ایران تا کنون هیچ آمار رسمی در رابطه با میزان تلفات آلودگی هوا در کلانشهر هایی مانند تهران، مشهد و اصفهان اعلام نشده است اما تجربه کلانشهر های بزرگ دنیا نشان می دهد، آلودگی هوا می تواند منجر به تلفات جانی زیادی برای شهروندان کلانشهرها باشد.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ شنبه 5 مهر 1393برچسب:آلودگی هوا,کلانشهر,خسارت,هوای پاک,هوای سالم, توسط مریم قلیزاده |
از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این نرم افزار پیام هشدار دهنده در صورت قرار گرفتن کیفیت هوا در وضعیت ناسالم است که کاربر بدون چک کردن نرم افزار این پیام را مشاهده می کند.
 
شفاف - نرم افزار موبایل «آسمان آبی» که با هدف اطلاع رسانی آنلاین آخرین وضعیت آلودگی هوای شهر تهران از سوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تولید شده است منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوا با توجه به نزدیک شدن به نیمه دوم سال و افزایش میزان غلظت آلاینده ها طی فصول سرد سال، این نرم افزار به شهروندان تهرانی کمک می کند تا با اطلاع دقیق از وضعیت آلودگی هوای این کلانشهر و امکان دستیابی به اطلاعات نزدیک ترین ایستگاه سنجش آلودگی هوا به محل کار یا منزل خود تردد های شهری خود را برنامه ریزی و تصمیم گیری نمایند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 1 مهر 1393برچسب:نرم افزار موبایل,«آسمان آبی»,اپلیکیشن «آسمان آبی»,آخرین وضعیت آلودگی هوا,شرکت کنترل کیفیت هوا , توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

  پایش انواع آلودگی ها به ویژه آلودگی هوا به روش زیستی موضوعی است که در کشورهای پیشرفته بسیار مورد توجه قرار گرفته که یکی از این روش ها استفاده از گلسنگ است. این گیاه در هوای آلوده می میرد بنابراین بودن یا نبودن آن معیار خوبی برای میزان آلودگی هوا است.

ایرنا - آلودگی هوا در کلان شهرها به حدی است که اتخاذ راه حلی برای برطرف کردن این معضل و یا حداقل کاهش اثرات سوء آن یکی از دغدغه اصلی دولت ها است.

بسیاری از دوستداران محیط زیست و فعالان این عرصه معتقدند به روش طبیعی و با استفاده از برخی گیاهان به راحتی می توان میزان غلظت آلاینده های هوا را تعیین کرد و حتی آنها را کاهش داد.

گلسنگ ها یکی از این گیاهان هستند که به عنوان معیاری طبیعی برای سنجش میزان آلودگی هوا در نقاط مختلف کاربرد دارند. بسیاری از کشورهای پیشرفته به جای استفاده از دستگاه های سنجش آلودگی هوا برای این کار از گلسنگ ها استفاده می کنند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 14 شهريور 1393برچسب:آلودگی هوا,گلسنگ,معیار آلودگی هوا, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

 همزمان با هفته دولت ، ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهرستان پیشوا روز سه شنبه افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

ایرنا - به گزارش روابط عمومی اداره محیط زیست شهرستان پیشوا ، در این مراسم نخستین ایستگاه سنجش آلودگی هوا در محل فرمانداری پیشوا مورد بهره برداری قرار گرفت.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران در این مراسم گفت: ذرات معلق کمتر از 2/5 میکرون در حال حاضر شاخص اصلی آلودگی هوای کلان شهر تهران می باشد.

محمد رستگاری گفت: با افتتاح و راه اندازی ایستگاه سنجش آلودگی هوای پیشوا، پارامترهایی همچون دی اکسید گوگرد، منو اکسید کربن، دی اکسید نیتروژن و ذرات معلق کمتر از 2/5 میکرون پایش و اندازه گیری می شود.

محمد رستگاری افزود: این ایستگاه سی و دومین ایستگاه سنجش آلودگی هوا در سطح استان تهران محسوب شده و به زودی اندازه گیری آنالیزرهایی مانند گازهای آلی فرار، ذرات معلق کمتر از 10میکرون و ازن به این دستگاه افزوده خواهد شد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 13 شهريور 1393برچسب:سنجش آلودگی هوا,شهرستان پیشوا,استان تهران,فرمانداری پیشوا,ذرات معلق, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، تهران در بین 1524 شهر مورد مطالعه، از نظر آلاینده ذرات معلق کوچکتر از 10 میکرون در رتبه 162 آلودگی قرار داشته است. 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گزارشی تفصیلی درباره وضعیت آلودگی هوای تهران با استناد به یافته‌های سازمان های بین‌المللی منتشر کرده که وضعیت آلودگی هوا و میزان آلاینده در شهر تهران را در مقایسه با سایر شهرهای مورد بررسی در این تحقیقات نشان می دهد. 

این گزارش به استناد تحقیق سازمان بهداشت جهانی در سال 2014 منتشر شده. سازمان بهداشت جهانی میزان غلظت سالانه آلاینده های PM10 و PM2.5 را در حدود 1600 شهر از 91 کشور جهان در سال‌های 2008 تا 2013 بررسی و مقایسه کرده است در این تحقیق اطلاعات غلظت آلاینده PM2.5 در مناطق و شهرهای با سطح درامد پایین و متوسط، محدود‌تر بوده است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ شنبه 8 شهريور 1393برچسب:آلودگی هوا,شهر تهران,سازمان بهداشت جهانی,ذرات معلق,شرکت کنترل کیفیت هوا, توسط مریم قلیزاده |

سنجش میزان آلودگی هوا با گوشی های هوشمندبی ام اِی به نقل از smartplanet نوشت - شما احتمالا وقتی یک گوشی را هوشمند می‌دانید که یک سری نرم افزارهای مختلف نظیر جی پی اس، جستجوگر وب، تلفن، دوربین و غیره را در خود گنجانده باشد اما محققان در حال اثبات این موضوع هستند که گوشی‌های هوشمند چگونه می‌توانند بیشتر از ارسال عکس‌های Instagram به فیس‌بوک به کار آیند.

دانشمندان علم کامپیوتر در دانشگاه کالیفرنیا واقع در سن دیه گو شروع به توسعه یک سری حسگرهای آلودگی هوای قابل حمل کوچک کرده اند. این حسگرها با نام CitiSense، از سیستمی تشکیل شده اند که میزان آلودگی هوا را اندازه‌گیری کرده و داده‌های دریافتی را به گوشی هوشمند یا کامپیوتر شما می‌فرستد.

این سیستم می‌تواند مقدار ازن، دی اکسید نیتروژن، مونوکسید کربن و آلاینده‌های هوای معمولی صادر شده از خودروها را مشخص کرده و میزان آلودگی هوا را در مقایسه با استانداردهای کیفی ملی در آمریکا نشان دهد.

محققان معتقدند که حسگرهای قابل حمل اکنون فقط می‌توانند توسط افرادی با شرایط خاص مانند مبتلایان به آسم مزمن مورد استفاده قرار گیرند که جلوگیری از حضور در معرض آلودگی هوا برای آنها مهم و ضروری است. همچنین امکان استفاده از آن برای مسافرانی که سوار بر دوچرخه یا پیاده در پی کشف پاکترین مسیر هستند نیز میسر می‌باشد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 مرداد 1393برچسب:آلودگی هوا,گوشی هوشمند,حسگر,سنجش آلودگی هوا , توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

شرکت IBM با آلودگی هوای شهر پکن چین مبارزه می‌کندشرکتIBM قصد دارد با طراحی سیستم ویژه‌ای به کاهش آلودگی هوای شهر پکن در چین کمک کند.

ام بی اِی نیوز - به گزارش وب‌سایت computerworld، شرکت IBM اعلام کرده است قصد دارد به مقامات چینی کمک کند تا با آلودگی هوای پکن که یکی از بزرگ‌ترین کلان‌شهرها در این کشور است، مبارزه کنند. پکن در حال حاضر بیش از ۲۱ میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از آلوده‌ترین شهرهای چین است.

کارخانه‌ها، نیروگاه‌های سوخت فسیلی و آلودگی‌های نشأت گرفته از شهرهای مجاور جزء مهم‌ترین دلایل آلودگی پکن است. شرکت IBM نیز قصد دارد با طراحی الگوها و مدل‌های رایانه‌ای تصویر دقیق‌تری از آلودگی این شهر به دست دهد. این شرکت قصد دارد به کمک ابررایانه‌ها آلودگی هوا را مورد مطالعه و پیش‌بینی قرار دهد.

هم‌اکنون اعلام وضعیت آلودگی هوا از طریق ابر رایانه‌ها امری عادی است. اما IBM تلاش می‌کند سیستم ویژه‌ای برای پکن طراحی کند تا امکان پیش‌بینی میزان آلودگی هوا از سه روز قبل میسر شود.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 مرداد 1393برچسب:آلودگی هوا,پکن,چین,IBM,رایانه, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
سیستم ملی هشدار آلودگی هوا در چین ساخته شدسامانه ملی پیش بینی و هشدار آلودگی هوا در چین ساخته شد.
 
صدای روسیه - به گفته وزیر بهداشت و محیط زیست چین، سامانه ملی نوین در این کشور ساخته شده است که حدودا دو تا سه روز قبل از افزایش آلودگی هوا به شهروندان خبر و هشدار خواهد داد.

به گفته وی این سامانه واحد، کشوری می باشد و تمامی سطح کشور را تحت نظارت قرار می دهد. سامانه ساخته شده تمامی اطلاعات در سراسر کشور را ضبط و ثبت کرده و به مرکز آنالیز ارسال می کند.

طبق گفته های وزیر بهداشت و محیط زیست، این سامانه دارای دقت 60 تا 70 درصدی می باشد.

5 آوریل 2014ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 20 مرداد 1393برچسب:آلودگی هوا - چین - محیط زیست - سامانه - پیش بینی, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

در فهرست شهرهای مورد بررسی شهر تهران نیز جزو شهرهای آلوده قرار دارد.

عصر ایران - مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا از نتایج آخرین بررسی‌های جهانی در مورد وضعیت آلاینده ذرات معلق خبر داد و گفت: بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی تهران بین ۱۵۲۴ شهر از نظر آلاینده ذرات معلق کوچکتر از ۱۰ میکرون در رتبه ۱۶۲ آلودگی قرار دارد.

به گزارش تسنیم،‌ در این رتبه بندی، بیشتر شهرهای آلوده‌تر جهان نسبت به شهر تهران در قاره آسیا و شهرهای پاکتر از شهر تهران عموماً در قاره آمریکا، کانادا و اروپا  قرار داشته اند.

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گزارشی تفصیلی درباره وضعیت آلودگی هوای تهران با استناد به یافته‌های سازمان‌های بین‌المللی منتشر کرده که وضعیت آلودگی هوا و میزان آلاینده در شهر تهران را در مقایسه با سایر شهرهای مورد بررسی در این تحقیقات نشان می‌دهد.

وحید حسینی، مدیرعامل این شرکت درباره جزئیات این گزارش، گفت: بر اساس تحقیق سازمان بهداشت جهانی در سال 2014، در خصوص وضعیت غلظت آلاینده‌های کوچکتر از 10 و کوچکتر از 2.5 میکرون در سال‌های 2008 تا 2012 در حدود 1600 شهر جهان مشاهده شده که بیشترین میزان غلظت این آلاینده‌ها در شهرهای مناطق شرق مدیترانه با سطح درامد پایین و متوسط و جنوب شرق آسیا رخ داده است.

وی گفت: اطلاعات غلظت ذرات معلقPM10 و PM2.5 در تهران نیز در این گزارش ذکر شده است، به لحاظ آلاینده PM10 از بین 1524 شهر مورد مطالعه، شهر تهران در رتبه 162 آلودگی قرار داشته است. به طورکلی در این رتبه بندی، بیشتر شهرهای آلوده‌تر جهان نسبت به شهر تهران در قاره آسیا (مانند شهرهای کراچی، دهلی، داکا، داکار،کابل، ابوظبی و دوحه) و شهرهای پاکتر از شهر تهران عموماً در قاره آمریکا، کانادا و اروپا (مانند ونکوور، کپنهاگ، استکهلم، لندن و واشینگتن) قرار داشته اند.

به گفته وی، شهر پیشاور پاکستان در این رتبه‌بندی سازمان بهداشت جهانی آلوده‌ترین و شهر Lake Havasu City-Kingman آمریکا پاکترین شهر در بین شهرهای مورد مطالعه بوده است. بر اساس اطلاعات این پایگاه داده، شهر اهواز نیز پس از شهرهای پیشاور و راول پندی (پاکستان)، مزار شریف (افغانستان)، و گوآلور (هند) در رتبه پنجم آلوده‌ترین شهر به لحاظ آلاینده PM10 قرار داشته است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 19 مرداد 1393برچسب:ذرات معلق - 2,5 میکرون - 10 میکرون - تهران - سازمان بهداشت جهانی , توسط مریم قلیزاده |

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: هوای پایتخت با قرار گرفتن ذرات معلق کمتر از دو نیم میکرون روی عدد 102 در شرایط ناسالم قرار گرفت.

دکتر وحید حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: بر اساس اطلاعات رسیده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای شهر تهران بر میزان غلظت تمام آلاینده ها به غیر از آلاینده دی اکسید گوگرد نسبت به روز گذشته در همین ساعت افزوده شده است .

به گفته وی، به این ترتیب میانگین غلظت کلیه آلاینده ها به غیر از ایستگاه های پاسداران ، پارک شکوفه و فرمانداری شهرری به لحاظ آلاینده ذرات معلق کمتر از دوونیم در سایر ایستگاهها در حد مجاز بوده و شاخص کیفیت هوا هم اکنون در شرایط ناسالم است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار داشت: به دلیل اینکه شاخص کیفیت هوا برای آلاینده دی اکسیدنیتروژن، عدد بالای 200 را در نظر گرفته است در تحلیل و پیش بینی هایی که مقداراطلاعات آن کمتر از 200 می باشد منظور نمی شود.

حسینی تصریح کرد:  گزارش هواشناسی حاکی از آسمانی کمی ابری ، گاهی وزش باد در ارتفاعات افزایش ابر و بارش پراکنده است. به این ترتیب انتظار می رود شاخص کیفیت هوا در شرايط  ناسالم باقی بماند .    

وی افزود: افزایش احتمال علائم تنفسی در افراد حساس، تشدید بیماری قلبی و ریوی ، مرگ و میر زودرس در افراد مبتلا به بیماریهای قلبی، ریوی و افراد مسن از اثرات مواجهه با ذرات معلق کمتر از دو ونیم میکرون است بنابراین توصیه می شود  افراد مبتلا به بیماری‎های قلبی و ریوی ، سالمندان و کودکان فعالیت های طولانی مدت در فضای باز را کاهش دهند.

تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۴/۳۱ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 2 مرداد 1393برچسب:کنترل کیفیت هوای تهران - ناسالم - ذرات معلق - شهر تهران - آلاینده, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

روز گذشته، بالونی بر فراز پاریس به پرواز درآمد تا راهگشای سازمان هواشناسی این کشور در سنجش میزان آلایندگی و همینطور سموم سنگین صنعتی باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آلودگی هوا، یکی از ارمغان های دوران مدرنیته است که در دهه های اخیر کشورهای صنعتی و پیشرفته بسیاری را با این معضل مواجه کرده است. راه حل های متفاوتی علیه آلودگی هوا توسط دولتمردان انتخاب و به مرحله اجرا درآمده اند اما تاکنون کمتر راه حلی بازخورد مناسب را در برداشته است.

سازمان بهداشت جهانی در سال 2011 اعلام کرد که حدود 1.3 میلیون نفر در جهان بر اثر آلودگی های محیطی جان می سپارند. فرانسه یکی از کشورهایی است که پیش بینی می شود تا چند سال آینده به جرگه آلوده ترین کشورهای دنیا بپیوندد. در این حال، مسئولان فرانسوی تصمیم گرفته اند تا راهکارهای جدید و جدی تری را علیه آلودگی هوا اتخاذ کنند. روز گذشته، بالونی در عرض 75 متر در ارتفاع 300 متری پاریس به پرواز درآمد تا به سنجش دقیق آلودگی هوا و همینطور میزان آلودگی صنعتی بپردازدتا بتوان راهکارهای درخوری را برای این معضل در نظر گرفت.

محققان فرانسوی معتقدند برای سنجش میزان دقیق آلودگی هوا علاوه بر مطالعات سازمان هواشناسی توسط ماهواره ها یا سنسورهای حساسی که روی زمین نصب شده اند، بایستی از اتفاقات بین لایه های میانی و ارتفاع بین 150 تا 300 متر از سطح دریا نیز اطلاع داشت.

"سپاستیان بایان"، یکی از کارشناسان سازمان هواشناسی فرانسه می گوید: "آلودگی هوا در شهرهای مختلف فرانسه نسبت به زمان مشابه در سال گذشته با افزایش قابل توجهی همراه بوده است که توجه و هوشیاری مسئولان را می طلبد. یکی از ذراتی که در آلودگی هوای فرانسه دیده می شود، گاز ازن است. ازن در سطح زمین هنگامی تشکیل می‌شود که گازهاى آلاینده حاصل از اتومبیل‌ها  و سایر وسائلى که سوخت مصرف مى‌‌کنند با نور خورشید واکنش نشان می دهند ؛ در نتیجه گاز ازنی به وجود می‌‌‌‌ آید که براى انسان سمى است.

این گاز ازن در شرایط ساکن بودن هوا، درخشندگى نور خورشید و آب‌ و هوای گرم بیشتر به وجود می‌‌ آید. گاز سمی ازن در سطح زمین را نباید با "ازن خوب" که کیلومترها بالاتر در قسمت فوقانى جو زمین قرار دارد و اشعه ماوراء بنفش مضر خورشید را جذب می‌ کند، اشتباه گرفت. ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 30 تير 1393برچسب:پاریس - بالون - هواشناسی - آلودگی هوا - ازن, توسط مریم قلیزاده |
رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه 85 درصد دکلهای مخابراتی نصب شده در سطح شهر تهران بدون مجوز قانونی و غیراستاندارد است گفت: نزدیک به 4 هزار و 217 دکل متعلق به اپراتورهای تلفن همراه است.
 

دکتر رحمت الله حافظی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در بررسی هایی که در خصوص استاندارد بودن دکلهای مخابراتی داشتیم متوجه شدیم درصد بالایی از این دکلها بدون مجوز، غیرقانونی و غیراستاندارد نصب شده اند.

وی ادامه داد: تعیین استاندارد بودن این دکل ها بر عهده سازمان انرژی اتمی و جانمایی و صدور مجوز نصب آنها نیز بر عهده شرکت ارتباطات شهر است.

میلیاردها تومان می گیرند مجوز نصب دکل می دهند

وی با بیان اینکه 185 شرکت خدمات اینترنتی داریم که اگر هر کدام برای پوشش اینترنتی هزار دکل در سطح شهر نصب کنند تمام سطح شهر پر از دکل می شود، تصریح کرد: در حال حاضر در دنیا استفاده از تکنولوژی نسل چهارم و پنجم در حال شکل گیری است.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با اشاره به اینکه نهادی که مجوز این دکل ها را صادر می کند میلیاردها تومان دریافت می کند تا اجازه نصب اپراتور جدید را بدهد، تاکید کرد: انتظار ما از دستگاه های مربوطه به خصوص وزارت ارتباطات این است که اگر قصد اجازه فعالیت به اپراتورهای جدید را می دهد بر اساس تکنولوژی نسل چهارم و پنجم باشد. مزیت این تکنولوژی علاوه بر آن که خدمات جدیدتری ارایه می کند کاهش دکلها در سطح شهر است به طور مثال اگر اپراتور اول هزار دکل در سطح شهر داشته باشد با استفاده از نسل جدید این دکلها به 200 دکل کاهش خواهد یافت.

تغییر در وات خروجی دکل ها /افزایش امواج دکل ها سلامت شهروندان را تهدید می کند

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 20 تير 1393برچسب:تهران - دکلهای مخابراتی - استاندارد - اپراتور - آلودگی امواج, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
 تا حالا منتظر باد بودیم که هوا را پاک کند اما ظاهرا این بار باد، هوا را آلوده کرده است.
 
اکسیژن - هنوز مزه شادمانی از بهبود وضعیت بنزین توزیع شده در تهران را درست نچشیده بودیم که دوباره کوههای اطراف شهر، پشت غبار کمرنگ شدند و آسمان که چندی بود رنگ آبیش نوید از روزهای بهتر برای تنفس تهرانی ها می داد، به تدریج آبی کمرنگ و مایل به خاکستری شد.
 
به گزارش تابناک به نقل از فارس، وزارت بهداشت اعلام کرد بر اساس اطلاعات دریافتی از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در شهر تهران که در ساعت ۸ امروز (۸ تیر) دریافت شده است، شاخص کیفیت هوا ۱۲۵ و آلاینده اصلی ذرات معلق کوچکتر از دو و نیم میکرون (PM2.5) است.

 بر اساس اعلام مرکز سلامت محیط و کار، در این شرایط کیفیت هوا ناسالم برای گروههای حساس است و افراد مبتلا به بیماریهای قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان باید فعالیتهای طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.
 
البته فقط امروز هوای تهران آلوده نبود. روز گذشته هفتم تیر نیز حشمت‌آلله بسطامی سخنگوی مرکز کنترل کیفیت هوا در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران اظهار داشت : شاخص کیفی هوای تهران به 105 واحد رسیده است که نسبت به روز قبل آن یعنی ششم تیر (103)، دو واحد افزایش یافته است. وی ادامه داد: با توجه به شاخص ، هوای تهران برای گروههای حساس جامعه در شرایط ناسالم قرار دارد.

بسطامی هم آلاینده شاخص را ذرات معلق کوچکتر از دو و نیم میکرون اعلام کرد و افزود : به پیش‌بینی سازمان هواشناسی طی روزهای آینده پایداری هوا و افزایش آلاینده‌ها را شاهد خواهیم بود. وی به بیماران قلبی تنفسی، سالمندان وکودکان توصیه کرد از تردد غیر ضروری در فضای آزاد تا حد امکان خودداری کنند.
 
در سه شنبه سوم تیر ماه نیز دکتر کاظم ندافی رئيس سلامت محيط و كار وزارت بهداشت در وبدا گفت: بر اساس اطلاعات دريافتي از ايستگاه هاي سنجش آلودگي هوا در شهر تهران كه در ساعت 8 سوم تیرماه دريافت شده است، شاخص كيفيت هوا 140 و آلاينده اصلي ذرات معلق ریز تر از دو و نیم میکرون مي باشد.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 8 تير 1393برچسب:آلودگی هوا - تهران - ذرات معلق - وزارت بهداشت, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

مديرعامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران از اجراي طرح پيش بيني آلودگي هوا براي نخستين بار در كشور خبر داد و گفت: با اجراي اين طرح پيش بيني وضعيت آلودگي هواي پايتخت تا 72 ساعت آينده امكان پذير مي شود.

وحيد حسيني در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اين مطلب بیان كرد: ايجاد سامانه پيش بيني پايش و اطلاع رساني آلودگي هوا يكي از مهمترين اقدامات سال جاري شركت كنترل كيفيت هواي تهران است. براي ايجاد سامانه پيش بيني پايش و اطلاع رساني آلودگي هواي تهران بايد بانك اطلاعات انتشار آلايندگي شهر به روز رساني شود و همچنين ميدان هاي هواشناسي مورد بررسي قرار گيرد.

حسيني ادامه داد: با راه اندازي اين سامانه امكان پيش بيني وضعيت آلودگي هوا در 22 منطقه شهر طي 24 تا 72 ساعت آينده امكان پذير مي شود.

وي با تاكيد براينكه اين طرح در كشورهاي ديگر اجرا شده و تجربه اي موفق بوده است گفت: در اين سيستم تمام موضوعات تاثيرگذار بر وضعيت آلودگي هوا از جمله وضعيت هواشناسي و واكنش هاي شيميايي مدنظر قرار مي گيرد تا پيش بيني وضعيت آلودگي هوا از ضريب اطمينان پيش بيني آلودگي هوا بالاتر برود.

مدير عامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران خاطر نشان كرد: براساس  برنامه ریزیهای انجام شده، پس از راه اندازي اين سامانه، پيش بيني وضعيت آلودگي هوا از طريق سايت شركت كنترل كيفيت هوا و ابزارهاي مختلف به اطلاع شهروندان خواهد رسيد تا به ويژه گروه هاي آسيب پذير در برابر آلودگي هوا بتوانند براي سفرهاي خود برنامه ريزي كرده و در روزهايي كه آلودگي هوا بسيار زياد است، در صورت امكان از خانه خارج نشوند.

وي در پايان تاكيد كرد: سامانه پيش بيني پايش و اطلاع رساني آلودگي هواي تهران بر اساس آخرين استانداردهاي بين‌المللي طراحی شده است و با استفاده از اين سامانه وضعيت هر منطقه به صورت مجزا بر اساس آلايندگي ها در روزهاي متوالي مشخص خواهد شد.

تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۴/۱

 مطالب مرتبط :

آیا هوا آلوده است؟ با موبایل خود آلودگی را بسنجید

اطلاع لحظه‌ای از وضعیت آلودگی هوای تهران با موبایلادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 1 تير 1393برچسب:آلودگی هوا - تهران - پیش بینی - شرکت کنترل کیفیت هوا, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
معاون انسانی سازمان محیط زیست گفت: سازمان محیط زیست در مصوبه کاهش آلودگی هوا که ظرف دو هفته آینده به مجلس ارائه می کند، کاهش زمان معاینه فنی خودروها از 5 سال به 2 سال را آورده است و تا پایان سال جاری این مصوبه در مجلس تصویب می شود.
 
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سعید متصدی در نشست خبری که پیش از ظهر یکشنبه در سازمان محیط زیست برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: معاونت محیط انسانی سازمان محیط زیست پیگیر تصویب سه قانون مهم در مجلس در سال جاری است که قانون لایحه هوای پاک که ظرف دو هفته آینده به مجلس ارائه می شود، لایحه جامع ارزیابی زیست محیطی و لایحه جامع خاک و حفاظت از آن هستند.

به گفته وی، با تصویب این سه قانون بازوهای نظارتی و اجرایی سازمان محیط زیست قوی تر می شود.

متصدی با اشاره به مصوبه آلودگی هوا به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای این معاونت گفت: مصوبه مقابله با آلودگی هوا در 9 محور اصلی و 35 فعالیت نیز ظرف 3 تا 5 سال آینده منجر به کاهش آلودگی هوا می شود.

25 درصد طرح های توسعه ای با ارزیابی زیست محیطی رد شدند

معاون انسانی سازمان محیط زیست یکی از مهمترین اقدامات این معاونت را ساماندهی ارزیابی ها و بازنگری در ساختار آنها عنوان کرد و افزود: در حال حاضر تعداد زیادی از پروژه های توسعه در استان ها توسط تیم تخصصی استانی و دانشگاهی و سمن ها بررسی می شود و چنانچه مبانی زیست محیطی در آنها در نظر گرفته نشده باشد، در همان مرحله استانی جلوی آن گرفته می شود که این اقدام نیز برای جلوگیری از تخریب محیط زیست بسیار مهم است.

وی بیان کرد: از 145 طرح توسعه ای که به این سازمان ارائه شده، حدود 25 درصد آنها به دلیل در نظر نگرفتن مسائل زیست محیطی و یا ارائه گزارش نادرست از سوی پیمانکار رد شده اند.

را ه اندازی 55 ایستگاه پایش گرد و غبار در سال جاریادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 25 خرداد 1393برچسب:پارازیت - محیط زیست - لایحه - گرد و غبار - آلودگی هوا - معاینه فنی, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران هوای تهران به علت وزش باد و گرد و غبار حاصل از آن هم‌اکنون در شرایط ناسالم قرار دارد و غلظت آلاینده ذرات معلق به قطر کمتر از 2.5 میکرون فراتر از حد مجاز است.

عصر ایران - طبق اعلام مرکز پایش آلودگی هوا، غلظت آلاینده ذرات معلق در هوای تهران با قطر کمتر از 2.5 میکرون فراتر از حد مجاز بوده و وضعیت هوا با شاخص کیفیت هوای 126 در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.
 
به گزارش ایسنا، طبق اطلاعیه مرکز پایش آلودگی هوا و با توجه به اطلاعات استان تهران دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران ، هوای تهران به علت وزش باد و گرد و غبار حاصل از آن هم‌اکنون در شرایط ناسالم قرار دارد و غلظت آلاینده ذرات معلق به قطر کمتر از 2.5 میکرون فراتر از حد مجاز بوده و وضعیت هوا با شاخص کیفیت هوای 126 در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.
 
طبق این گزارش ، توصیه می‌شود افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، کودکان و سالمندان از فعالیت طولانی و سنگین در فضای باز خودداری نموده و سایر افراد نیز فعالیت طولانی مدت را کاهش داده و از انجام فعالیت‌های ورزشی در فضاهای باز خودداری نمایند. 

تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ 

مطالب مرتبط :

رییس و بنیانگذار بنیاد جهانی انرژی: آلودگی هوای تهران نگران کننده است

نتیجه تحقیق دانشگاه شریف: بنزین و دیزل تهران عامل مهم آلودگی هوا است/ فاصله زیاد با استانداردها

گزارش گاردین از بحران آلودگی هوا در تهران؛ اینجا مردم گازهای کشنده تنفس می کنند

روزانه ۳ تن مونواکسیدکربن در تهرانادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 22 خرداد 1393برچسب:آلودگی هوا - تهران - گرد و غبار - ناسالم, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

با اعلام فهرست 20 شهر آلوده جهان و قرارگیری خرم آباد از کشور ایران در میان این شهرها تلنگری به افکار عمومی زده شد تا ضمن واکنشهای متفاوت به گزارش سازمان جهانی بهداشت همه نگاهها به سمت پدیده گرد و غبار به عنوان متهم ردیف اول این پرونده کشیده شود.


سلامانه : پیش از این نیز شهر اهواز در فهرست آلوده ترین شهرهای جهان قرار گرفته بود و موجی از تایید و تکذیبهای مسئولان امر در سازمان محیط زیست را به دنبال داشت تا این بار شرایط در مورد شهر خرم آباد که روزی به دیار چشمه ها و کوهها شهرت داشته است، تکرار می شود.

این در حالی است که از زمان رسانه ای شدن موضوع قرارگیری خرم آباد در فهرست شهرهای آلوده جهان این خبر در سطح شبکه های اجتماعی و از طریق پیامک میان مردم منتشر شده تا بسیاری در مورد ملاک های سازمان بهداشت جهانی برای انتخاب خرم آباد به عنوان یکی از شهرهای آلوده جهان سردرگم شوند.

انتخاب خرم آباد به عنوان یکی از شهرهای آلوده جهان بر اساس ذرات با قطر کمتر از 2.5 میکرون بوده است و همین محدود کردن قطر ذرات، خرم آباد را بالاتر از شهرهایی مانند اهواز و حتی تهران قرار داده است چرا که خرم آباد به دلیل قرارگیری در خط دوم هجوم ریزگردها میزبان ذرات ریزتر گرد و غبار بوده و ذرات درشت تر در هوای استانهای مرزی مانند اهواز، ایلام و کرمانشاه باقی مانده و فرونشست پیدا می کند و ذرات سبک تر راهی آسمان لرستان می شود.

در داده هایی که روی سایت سازمان بهداشت جهانی از شهرهای مختلف دنیا بارگذاری شده است شهری مانند اهواز در زمینه وضعیت ذرات معلق با قطر 10 میکرون وضعیت بسیار بحرانی تری نسبت به خرم آباد دارد ولی خرم آباد در زمینه ذرات ریزتر از 2.5 میکرون که البته در نوع خود خطرناک تر هستند در وضعیت بدتری قرار گرفته است.

در گزارش سازمان بهداشت جهانی که هفتم ماه می 2014 منتشر شده است به نظر می رسد 1600 شهرستان از 91 کشور دنیا مورد ارزیابی قرار گرفته و اطلاعات مورد استناد از گزارشهای ملی، محلی، وب سایتهای ملی و محلی، سازمانهای ملی مربوطه و در صورت عدم وجود داده ها در این منابع از آژانس های سازمان ملل، سازمان های توسعه و مقالات مجلات کارشناسی شده گرفته شده است.

هدف سازمان بهداشت جهانی از انتشار این گزارش دادن هشدارهایی به ساکنان شهرهای مختلف دنیا و مسئولان امر در زمینه عوارض آلودگی هوا، بیماری های ناشی از این پدیده، نگرانی در زمینه مرگ زودرس مردم بر اثر آلودگی هوا و ارائه راهکارهایی برای کاهش میزان آلودگی هوا بوده است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 15 خرداد 1393برچسب:اهواز - خرم آباد - ذرات - گرد و غبار - بهداشت جهانی, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

یک روند عجیب در وضعیت هوای تهرانرییس مرکز هوا و اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هوای تهران در روندی کم سابقه از ابتدای سال جاری تاکنون در شرایط ناسالم قرار نگرفته است.

به گزارش نامه نیوز، یوسف رشیدی روز چهارشنبه  اظهار داشت: خوشبختانه از ابتدای سال جاری تاکنون هوای تهران 6 روز در شرایط پاک و بقیه روزها سالم بوده و روز ناسالمی گزارش نشده است. 

وی با بیان اینکه نداشتن هوای ناسالم در 3 سال گذشته در مدت مشابه در تهران سابقه نداشته است افزود: یکی از دلایل عمده هوای سالم در تهران توزیع بنزین با استاندارد یورو 4 است زیرا این بنزین دارای بنزن و ترکیبات هیدروکربنی بسیار پایین است بنابراین میزان تولید ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون هم کاهش می یابد.

 رشیدی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس قانون مقابله با آلودگی هوا در حال پیگری برنامه های مقابله با آلودگی هوا در قالب 9 محور و 35 پروژه است که تولید بنزین یورو 4، ساماندهی خودروهای در حال حرکت و حمل و نقل عمومی برخی از این برنامه ها است که سازمان ها و نهادهای ذی ربط وظیفه اجرای آنها را بر عهده دارند.
 
وی افزود: گام بعدی تولید خودروهای داخل با استاندارد یورو 4 است که تمام خودروسازان موظفند از اول شهریورماه سال جاری تمام محصولات خود را با این استاندارد تولید کنند.
 
وی گفت: البته ممکن است وضعیت جوی هم در شرایط کنونی هوا تاثیرگذار باشد از این رو در حال تهیه امکانات برای بررسی میزان سهم شرایط جوی در بهبود کیفیت هوا هستیم، اما قطعا نقش بنزین یورو 4 در کاهش آلودگی هوا بسیار پررنگ است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 1 خرداد 1393برچسب:هوای تهران - بنزین یورو 4 - هوای سالم, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

براساس گزارش آژانس اطلاعات انرژی آمریکا و سازمان بهداشت جهانی، ایران رتبه دهم تولید گازهای گلخانه‌ای و رتبه هشتم آلودگی هوا را در جهان به خود اختصاص داده است.

خورشید پرس - براساس گزارش آژانس اطلاعات انرژی آمریکا و سازمان بهداشت جهانی، ایران رتبه دهم تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای و رتبه هشتم آلودگی هوا را در جهان به خود اختصاص داده است که مبنای یکی تولید گاز دی‌اکسیدکربن و دیگری آلاینده‌های خطرناک کمتر از 10 میکرون است.
پایگاه خبری این سازمان شیوه محاسبه وضعیت این کشورها را این‌گونه توضیح داد: بیشتر کشورهایی که در صدر فهرست قرار دارند، کشورهایی با صنایع عظیم، ظرفیت تولید و جمعیت بالا هستند و به منظور حفظ محیط‌زیست و اجتناب از آثار مخرب آلودگی، لازم است این کشورها راهکارهای مناسبی را برای کاهش مصرف انرژی، منابع جایگزین تامین انرژی، بهبود شبکه حمل‌و‌نقل عمومی و کاهش تولید گاز دی‌اکسیدکربن اتخاذ کنند.
طبق این گزارش آمریکا که همواره نخستین تولیدکننده این‌گونه گازها بود توانسته جایگاه خود را به رتبه دومی تقلیل دهد.
بر این اساس فهرست 10 کشور نخست تولید‌کننده گازهای گلخانه‌ای به شرح ذیل اعلام شده است:ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 5 ارديبهشت 1393برچسب:گازهای گلخانه ای,ایران,آلودگی هوا,رتبه,ذرات معلق, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی : در سال 91 شهر مشهد 119 روز در هوای ناسالم به سر برد که در سال 92 با کاهش روزهای هوای سالم این مقدار به 139 روز رسید.

تدبیر - حمید صالحی در گفت‌وگو با فارس در مشهد در خصوص میزان آلودگی این شهر اظهار کرد: میزان آلودگی هوای شهر مشهد در سال 92 نسبت به سال ماقبل آن 20 روز افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: در سال 91 تعداد روزهای آلودگی هوا 103 روز بوده که در سال 92 این مقدار افزایش یافته است.

صالحی در خصوص تعداد روزهای هوای سالم شهر مشهد خاطر‌نشان کرد: در سال 91 شهر مشهد 246 روز در هوای سالم به سر برده که در سال 92 با کاهش روزهای هوای سالم این مقدار به 226 روز رسیده است.

مدیر‌کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی شرایطی که شهر مشهد در وضعیت اضطرار قرار گرفته در سال 91 و 92 را برابر دانست و افزود: وضعیت هشدار در این 2 سال برابر بوده و مشهد در سال 91 و 92 تنها یک روز در وضعیت اضطرار قرار گرفته است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 5 ارديبهشت 1393برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
آلودگي صوتي عبارت است از پخش و انتشار هرگونه صوت و صدا و ارتعاش مربوط بيش از حد مجاز و مقرر در فضاي باز

خورشید پرس - گروه جامعه: آلودگي صوتي عبارت است از پخش و انتشار هرگونه صوت و صدا و ارتعاش مربوط بيش از حد مجاز و مقرر در فضاي باز. حد مجاز آلودگي صوتي كه استاندارد آلودگي صوتي هم ناميده مي‌شود،‌ عبارت است از ميزان و مشخصات ويژه‌اي كه با توجه به اصول حفاظت‌محيط زيست و برمبناي واحد اندازه‌گيري صدا براي منابع مولد آلودگي صوتي و فضاي مورد انتشار و محيط‌هاي مختلف تعيين مي‌شود.
چند لحظه به موضوع صدای غیر استاندارد فکر کنید. این مقوله به علت عادی شدن دارد کم کم از یاد و حساسیت ما خارج می‌شود. آیا سر وصدا و آسیب‌های ناشی از آن کمتر از آلودگی هوا است؟ چرا قوانین مربوط به آن اجرایی نمی‌شود؟ شاید توقع زیادی باشد در کشوری که درگیری‌های زیست‌محیطی فراوانی دارد این موضوع در اولویت باشد. با این همه طرح‌هایی از این دست هرچند وقتی اجرا می‌شود و پلیس از جدیت برخورد حرف می‌زند و عملی هم می‌کند ولی مدتی بعد اثری از آن نیست.


 سکوت سازمان‌های مسئول در برابر آلودگی صوتی
یک متخصص مهندسی محیط‌زیست با گرایش انواع آلودگی‌های زیست‌محیطی گفت: سازمان‌های مسئول مانند وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان حفاظت محیط زیست در مقابل آلودگی صوتی تقریبا سکوت کرده‌اند درحالی که وظیفه آنها آگاهی دادن به مردم و حفظ سلامت آنها دراین زمینه است.

 زیر سایه آلودگی هوا
نبی‌الله منصوری با بیان اینکه بحث آلودگی صوتی یکی از جنبه‌های مغفول مانده آلودگی محیط زیست است به ایرنا گفته است: آلودگی صوتی در سایه آلودگی هوا قرار گرفته درحالی که آلودگی صوتی یکی معضلات شهرهای بزرگ است. وی افزود: آلودگی صوتی یکی از جنبه‌های آلودگی است که بسیار آزاردهنده است و به‌دلیل دانش کمی که درمورد این آلودگی وجود دارد آن‌طور که باید به آن پرداخته نشده است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 28 فروردين 1393برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
 نتایج تحقیقات دانشگاه صنعتی شریف درباره سوخت معمولی و یورو ۴ نمونه‌برداری شده از ۱۰ جایگاه سوخت‌رسانی در تهران نشان می‌دهد کیفیت نمونه‌های بنزین و دیزل گرفته‌شده با استانداردهای موجود فاصله دارند.

 خبر آنلاین به نقل از مهر نوشت: تحقیقات انجام‌ شده در دانشگاه صنعتی شریف حاکی از آن است که میزان گوگرد موجود در بنزین و دیزل نمونه‌برداری شده از ۱۰ جایگاه سوخت‌رسانی در تهران که شامل بنزین و دیزل معمولی و نیز سوخت معرفی‌شده تحت عنوان یورو ۴ هست به شدت با استانداردهای تعریف‌شده فاصله دارد. این میزان در بنزین معمولی و یورو ۴ تا ۲۰ برابر و در دیزل تا بیش از ۸۰۰ برابر میزان استاندارد بوده است.

وحید حسینی، سرپرست این تحقیق، گفت: از آنجا که آلاینده بحرانی هوای تهران عمدتاً ذرات معلق با اندازه کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است، لازم است توجه ویژه‌ای به این آلاینده معطوف شود. آلاینده ذرات معلق عمدتاً ناشی از احتراق دیزل، احتراق ناقص، واکنش‌های شیمیایی اتمسفریک و نهایتاً منشأ طبیعی است که بخش عمده‌ای از این ذرات از احتراق دیزل حاصل می‌شود.

به گفته این استاد دانشگاه صنعتی شریف، گوگرد موجود در سوخت‌ها در این سطح بالا علاوه بر آلایندگی بسیار شدید هوا، موجب آسیب جدی به تجهیزات کنترل و کاهش آلایندگی در موتورهای بنزینی نیز می‌شود. وجود این میزان گوگرد در سوخت، موجب کاهش عمر مبدل‌های آلایندگی که عمدتاً دارای مواد کاتالیستی حساس به گوگرد هستند، می‌شود.

حسینی با وجود آنکه اصلاح همزمان سوخت و خودرو را برای تأثیرگذاری در کاهش آلودگی هوا ضروری می‌داند، در این‌باره اظهار داشت: در چنین شرایطی استفاده از تجهیزات کاهش آلودگی در خودرو عملا هیچ فایده‌ای ندارد چرا که کیفیت پایین سوخت و سطح گوگرد بالا باعث تخریب تجهیزات کنترل آلودگی می‌شود.

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 17 فروردين 1393برچسب:, توسط مریم قلیزاده |

  

سال گذشته هوای تهران 3 روز را در شرایط پاک ، 194 روز سالم و 159 روز را در شرایط ناسالم گذراند که البته این شرایط ازاول فروردین تا 20 اسفند ماه سال 1392، با استفاده از 29 ایستگاه ثابت سنجش آلودگی هوا ثبت شده است.

به گزارش خبرنگار مهر،  امروزه آلودگی هوا یکی از مهمترین معضلات زیست محیطی کلان شهر های کشور از جمله تهران است، سنجش مستمر آلاینده های هوا می تواند ضمن افزایش آگاهی مردم در خصوص کیفیت هوا، در جلب مشارکت عمومی برای کاهش آلودگی هوا اثر داشته باشد.

بر اساس سنجش های صورت گرفته ازابتدای سال گذشته تا 20 اسفند ماه سال 1392، با استفاده از 29 ایستگاه ثابت سنجش آلودگی هوا شاهد 3 روز پاک ، 194 روز سالم و 159 روز ناسالم در تهران بودیم.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهار شنبه 13 فروردين 1393برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

بر اساس اطلاعات دريافتي از ايستگاه هاي سنجش آلودگي هوا در شهر تهران كه در ساعت یازده 10 فروردین دريافت شده است، شاخص كيفيت هوا 120 و آلاينده اصلي ذرات معلق PM2.5 است.

 به گزارش خبرگزاری مهر ،بر اساس اعلام مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ، در اين شرايط كيفيت هوا ناسالم براي گروههاي حساس است و افراد مبتلا به بيماريهاي قلبي يا ريوي، سالمندان و كودكان بايد فعاليتهاي طولاني يا سنگين خارج از منزل را كاهش دهند.

تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۱/۱۰ 

 

نوشته شده در تاريخ چهار شنبه 13 فروردين 1393برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
رییس پژوهشکده ژئوانفورماتیک دانشگاه تهران اعلام کرد: پایش آلودگی‌ هوای تمام کلان شهرهای کشور با استفاده از تصاویر ماهواره‌ ای رایگان به راحتی قابل انجام است.
آفتاب: علی درویشی با اشاره به قابلیت بالای تصاویر ماهواره‌ ای برای مناطق وسیع مثل تهران و کلان شهرهای دیگر افزود: در صورت برخورداری از حمایتی اندک با استفاده از تصاویر ماهواره‌ ای رایگان موجود در اینترنت می‌توان تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری با کمترین هزینه به پایش آلودگی هوای کلان شهرها پرداخت.
 وی اظهار کرد: تحقیقاتی در زمینه پایش و بررسی آلودگی هوا با سنجش از راه دور، الگوریتم‌ها و روش‌های متعدد با دقت و صحتهای قابل قبولی در سطح بین‌المللی انجام و معرفی شده است که کشور ما می‌تواند از این تجربیات نهایت بهره را ببرد. انصافا هم پتانسیل‌های علمی خوبی در کشور برای این امر وجود دارد، ولی مشکل اینجا است که مطالعات داخلی و همچنین منابع مالی تخصیص داده شده به این امر، هدفمند و سازمان یافته نبوده است.
 عضو هیات علمی دانشگاه تهران با تاکید بر ظرفیت بالای تصاویر ماهواره‌ ای برای استفاده در پایش و مطالعه آلودگی هوا، ادامه داد: به عنوان یک متخصص سنجش از دور باید بگویم که این علوم و فناوری‌ها به طور فوق العاده‌ای ما را قادر خواهند کرد که درک بهتری از فرایندهای حاکم بر جو، انتشار آلاینده‌ها و پیدا کردن روندها داشته باشیم، مشروط بر اینکه تحقیقات منظم و هدفمندی در این زمینه انجام دهیم.
 درویشی خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم در این زمینه به پروتکل مشخصی در کشور برسیم، قابلیت‌های علوم و فناوری‌های سنجش از دور در مطالعات آلودگی هوا به صورت باورنکردنی رشد خواهد کرد.
 به گفته وی، پیچیده بودن عوامل و پارامترهای آلودگی هوا و اثرات مخرب آن بر نظام سلامت حاکی از اهمیت انجام مطالعات دقیق و هدفمند بر روی این موضوع است.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 27 اسفند 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

آیا هوا آلوده است؟ با موبایل خود آلودگی را بسنجید !!!

تکناز - با ارائه یک اپلیکیشن اندروئیدی به نام Visibility (قابلیت دیدن) دوربین موبایل شما به وسیله ای جهت سنجش میزان آلودگی هوا تبدیل می شود. کافی است با استفاده از دوربین تلفن اندروئیدی خود عکسی از آسمان بگیرید، این اپلیکیشن مشخصات جغرافیایی و زمانی و جهت تصویر را همراه با عکس به سرور مرکزی محاسبه کننده می فرستد، در آنجا عکس با نمونه های موجود مقایسه می شود تا کیفیت آسمان آبی درون عکس مشخص شود، سپس بر اساس این فرایند میزان تقریبی ذرات معلق هوا محاسبه شده و به موبایل شما فرستاده می شود و همزمان داده های دریافتی از موبایلهای مختلف روی سرور مرکزی جمع آوری می شود تا نقشه ای از میزان آلودگی هوا در مناطق مختلف به دست آید. ‏ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 27 اسفند 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

تابناک - به گزارش فارس، خسرو گورابی در مورد کم شنوایی اظهار داشت: ظرفیت شنوایی انسان محدود است و اگر صدای موجود در محیط از یک حد معین تجاوز کند فرد مشکل شنوایی پیدا می‌کند.
رئیس انجمن شنوایی شناسان ایران گفت: بر اثر صدای بلند، مشکل حسی- عصبی در گوش پدیدار می‌شود و فرد به کم‌شنوایی دچار شده و اثرات سوئی را دریافت می‌کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: فرد بر اثر کم‌شنوایی حاصل از صدای بلند در ارتباط با محیط، دچار عوارضی چون گوشه‌گیری، استرس و ‌اضطراب می‌شود.
رئیس انجمن شنوایی شناسان ایران، اثرات سوء غیر شنیداری حاصل از صدای بلند بر سلامت انسان را اعم از استرس، اضطراب،‌ سردرد، خستگی، زخم‌معده، انقباضات عضلانی، اختلال در دستگاه گوارش، افزایش کلسترول، افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون،‌ افزایش سرعت تنفس،‌ دل‌درد، تغییر در عملکرد طبیعی غدد درون‌ریز و سوزش سر‌دل -ترش کردن- عنوان کرد.
متخصص شنوایی‌شناسی به دیگر اثرات سوء غیر شنیداری بر اثر صدای بلند اشاره داشت و افزود: وارد کردن فشار و التهاب به حنجره، تغییر در الگو‌های تنفسی، تغییر در فعالیت‌های امواج مغزی،‌ مشکلات قلبی- عروقی‌، افت تحصیلی و تحریک رفتارهای ضد اجتماعی از این جمله‌اند.
گورابی ادامه داد: حد مجاز بلندی صدا 65-60 دسی‌بل است که بیشتر از آن صدای بلند محسوب می‌شود و یک صدای آزار دهنده معمولاً 85 دسی‌بل و بالاتر است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 22 اسفند 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

در کنفرانس هوای پاک که توسط مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، یوسف رشیدی گفت: حتی وقتی اعلام می کنیم هوا پاک است باز هم استانداردها مشکل دارند.

 به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، یوسف رشیدی سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست در این کنفرانس گفت: متاسفانه هنوز آلاینده هایی در هوا هستند که اندازه گیری نکردیم.

او گفت: طبق تحقیقات ذرات کمتر از ٢.٥ میکرون و حلال های پتروشیمی مثل بنزن مشکل ما برای آلودگی هوا است که سازمان بهداشت جهانی هم به آن اذعان کرده است.
رشیدی با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی شهرهای جهان را درباره میزان آلودگی هوا طبقه بندی کرده است ادامه داد: متاسفانه تهران و اهواز در جمع آلوده ترین شهرهای دنیا هستند.
او گفت: تجربه دنیا نشان می دهد عامل اصلی ذرات کمتر از ٢.٥ میکرون ، خودروها هستند و این ذرات خود به خود فعل و انفعالی ندارند اما وقتی ترکیبات اروماتیک اضافه می شود موجب آسیب ها و سرطان ریه می شود.
رشیدی گفت: وقتی اعلام می کنیم هوای پاک است، باز هم از نظر استانداردهای کلی اوضاع خوب نیست. ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 8 اسفند 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

 

 

خبرگزاری فارس: اطلاع لحظه‌ای از وضعیت آلودگی تهران با موبایل به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، نرم‌افزار اطلاع لحظه‌ای از وضعیت آلودگی هوای تهران یکی از اپلیکیشن‌های ایرانی است که روی APPStore قرار گرفته است.

این نرم‌افزار رایگان، با عنوان «هوای تهران» امکان مشاهده وضعیت آلودگی و سلامت هوای امروز و روزهای گذشته تهران، غلظت آلاینده‌ها، هشدارهای متناسب با وضعیت روز را طبق اعلام لحظه‌ای شرکت کنترل کیفیت هوای تهران فراهم می‌کند.

ارسال خبر برای اکسیژن : ساسان میناییانادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 2 اسفند 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
عکس :فردا نیوز
 وزارت بهداشت سال‌هاست با تکیه بر داده‌هایی که به آمار کیو (Q) معروف است، براساس شاخص‌های جهانی، مرگ‌ومیر ناشی از آلودگی هوای شهرهای بزرگ کشور را ثبت می‌کند. براساس این آمار، سالانه در شهر تهران بیش از 4هزار و 400نفر بر اثر آلودگی هوا می‌میرند.
 
تابناک - دوباره کوه‌های سر به‌فلک کشیده توچال نقاب آلودگی از رخ برداشتند و چهره نمایاندند. به گزارش همشهری، هوای روزهای پایانی بهمن‌ماه به لطف بادها کمی از شرایط بحران خارج شده است و تهرانی‌ها روزهای سراسر دود و مه را به فراموشی سپرده‌اند. مرکز کنترل کیفیت هوای تهران نیز شرایط هوای پایتخت را ناسالم اعلام کرد که با وزش باد عصرگاهی به‌تدریج هوای پایتخت تمیزتر شد. اما در این روزها که وارونگی دما کمتر شده است و کمتر کسی نگران آلودگی هوا است، رئیس سازمان ثبت‌احوال کشور از افزایش مرگ‌ومیر‌ها هنگام آلودگی هوای پایتخت خبر داده است.

وزارت بهداشت سال‌هاست با تکیه بر داده‌هایی که به آمار کیو (Q) معروف است، براساس شاخص‌های جهانی، مرگ‌ومیر ناشی از آلودگی هوای شهرهای بزرگ کشور را ثبت می‌کند. براساس این آمار، سالانه در شهر تهران بیش از 4هزار و 400نفر بر اثر آلودگی هوا می‌میرند؛ در واقع به ازای هر 24ساعت 12نفر در تهران بر اثر آلودگی هوا به کام مرگ می‌روند به‌عبارت دقیق‌تر در هر 2ساعت یک نفر. این آمار رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 24 بهمن 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
 سال آینده استفاده از سوخت یورو 4 الزامی است و از خردادماه سال 93 در صورت عدم استفاده از این نوع سوخت شماره‌گذاری خودروها انجام نمی‌شود.
  کلیه شهروندان تهرانی می‌توانند از طریق وب سایت air.tehran.ir/airnow به صورت لحظه‌ای از وضعیت کیفی هوای منطقه خود و سایر مناطق مطلع شوند

به گزارش خبرنگار مهر، یوسف رشیدی در نشست خبری آسیب شناسی وضعیت آلودگی هوای کلانشهر تهران که روز دوشنبه برگزار شد، گفت: عقب ماندگی در بحث آلودگی هوا به ویژه در مورد خودروها و سوخت بیش از سایر بخش‌هاست و در این زمینه نمی‌توانیم طی یک دوره زمانی کوتاه وضعیت آب و هوا را به شرایط مطلوب برسانیم.

وی افزود: کنترل و کاهش آلودگی هوا از جمله برنامه‌های اصلی سازمان حفاظت محیط زیست است و در این زمینه تمام سیاستهایمان را به تعامل با دستگاه‌ها و مباحث کارشناسی،‌ علمی و اجرایی متمرکز کرده‌ایم.

رشیدی با اعلام اینکه سال آینده استفاده از سوخت یورو 4 الزامی است گفت: از خردادماه سال آینده در صورت عدم استفاده از این نوع سوخت شماره‌گذاری خودروها انجام نمی‌شود.

سرپرست دفتر بررسی اقلیم و آلودگی هوای سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه اگر وزارت نفت نمی‌تواند سوخت استاندارد را به کشور وارد کند می‌توانیم در زمینه واردات سوخت در بحث بنزینی و دیزلی ورود کنیم تصریح کرد: اگر پول بابت واردات بنزین و سایر سوخت‌ها پرداخت نکنیم باید اعتباراتمان را به داروهای سرطانی اختصاص دهیم و این در حالی است که موضوع اول قابل بهبود بوده اما بهبود موضوع دوم امکانپذیر نیست. وی در موردادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 18 بهمن 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
 
 
 
 
 
 
 
اراک - خبرگزاری مهر: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: آلودگی هوای کلانشهر اراک در روز جاری به سه برابر حد مجاز رسید.

امیر انصاری در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: غلظت آلاینده های موجود در هوای شهر اراک در روز جاری 256 میکروگرم بر متر مکعب بوده که بیش از 3 برابر حد مجاز رسیده است و در شرایط هشدار قرار دارد. وی بیان داشت: طی 24 ساعت گذشته نیز میزان غلظت ریزگردهای موجود در هوای شهر اراک با قطر کمتر از 10 میکرون، 218 میکرو گرم بوده است؛ در صورتی که حد مجاز آن ۹۰ میكروگرم بر متر مكعب است.

انصاری علت آلودگی هوا را پخش شدن مخلوط ماسه و نمک در سطح معابر و حاکمیت پدیده وارونگی هوا دانست و گفت: این وضعیت تا امشب ادامه دارد. وی شستشوی کامل خیابانها و معابر اراک از گل و لای و ماسه و نمک برای مهار پدیده گرد و غبار را امری ضروری دانست. گفتنی است از ابتدای سالجاری تاکنون شهر اراک، 102 روز ناسالم را به همراه داشته است.

تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۱۱/۷
نوشته شده در تاريخ چهار شنبه 16 بهمن 1392برچسب:, توسط |
کارشناس سازمان هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: شدت وزش باد شدید و توفان از دو روز گذشته در سیستان موجب شد تا غلظت گرد و غبار به 80 برابر حد مجاز و 24 برابر حد بحرانی برسد.
 
 علی ملاشاهی در گفتگو با مهر اظهار داشت: غلظت گرد و غبار و ذرات معلق در هوای شهرهای شمالی استان و منطقه سیستان در طی 24 ساعت گذشته به بیش از 12 هزار میکروگرم بر متر مکعب رسید که این رقم 80 برابر حد استاندارد است. وی با بیان اینکه استاندارد جهانی غلظت ذرات معلق در هر مترمکعب 150 میکروگرم تعیین شده است ادامه داد: میزان غلظت گرد و غبار به بیش از 12 هزار میکرو گرم در متر مکعب در طی سال های گذشته بی سابقه بوده است.

وی سرعت وزش باد و توفان در منطقه سیستان را 90 کیلومتر در ساعت عنوان کرد و افزود: امروز نیز پدیده گرد و خاک و توفان همچنان میمهان ساکنان شمالی استان خواهد بود و از فردا به تدریج از وزش باد کاسته خواهد شد.

ملاشاهی ابراز داشت: از فردا شب تا پایان هفته جاری در برخی از نقاط شمال، مرکز و جنوب استان رگبار باران، رعد و برق و در نقاط سردسیر بارش برف انتظار می رود و همچنین در شمال و مرکز استان یخبندان شبانه تداوم خواهد داشت. وی افزود: در طی 24 ساعت گذشته زابل و زهک با منفی 5 درجه سردترین و کنارک با 26 درجه بالای صفر گرمترین شهر های استان گزارش شده است.

تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۱۱/۱۳ 
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 13 بهمن 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

از چند ماه قبل تاكنون مردم اصفهان، سي و سه پل، ميدان نقش جهان و تمام آثار تاريخي و خانه هاي شهرشان را در هاله اي از مه نسبتا غليظ مي بينند و ماجرا به اينجا ختم نمي شود بلکه در برخي مناطق اصفهان گزارش هايي از بارش برف به رنگ قرمز و حتي خاكستري گزارش شد.

به گزارش خبرنگار مهردر اصفهان، درباره اين رخدادهاي عجيب و بي سابقه در شهر اصفهان كه ميان مردم نيز بازتاب زيادي داشته است با احسان مرادي پژوهشگر هواشناسي به گفتگو نشستيم كه در خلال اين گفتگو وي از مسائل جديدي پرده برداشت.

*شما به عنوان يك پژوهشگر آيا رخدادهايی مانند باريدن برف قرمز يا مه ماندگار طي چند ماه اخير را رخدادهايي طبيعي مي دانيد؟

مرادی: قبل از هر چيز بايد رخدادهاي عجيب ديگري را هم به آنچه گفتيد اضافه كنم كه همگي به نوعي به يكديگر مرتبط هستند. چيزهايي مثل فرونشستن يك شبه گردي تيره بر روي تمامي اجسام و اشيا در شهر اصفهان، آن هم در عرض چند ساعت كه در هفته اول ديماه رخ داد و بعد از آن تا به اكنون چندين بار تكرار شده است یا

انتخاب خبر برای اکسیژن : فرشاد منعمیانادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 8 بهمن 1392برچسب:آلودگی هوا - اصفهان - سرطان - برف - بنزین , توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

برچسب ها: تصاویر ، آلودگی هوا ، اصفهان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : واحد مرکزی خبر - هوای کلانشهر اصفهان امروز برای همه افراد ناسالم است.

مسئول اداره امور آزمایشگاههای اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان امروز گفت:هم اکنون میانگین شاخص آلودگی هوای این کلانشهر 153 AQI و در شرایط ناسالم برای همه افراد است.

آقای صادقیان افزود: شاخص آلودگی هوا دیروز نیز عدد 156 AQI وشرایط ناسالم را نشان می داد. وی علت این حادثه را پدیده اینورژن و افزایش آلایندگی هوا عنوان کرد.

آقای صادقیان گفت: شاخص استاندارد هوای سالم بین 50 تا 100AQI است.
 
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۲ 


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهار شنبه 2 بهمن 1392برچسب:آلودگی هوا - اصفهان - شاخص - AQI, توسط |

 

عصر ایران - مجله مهر: در شرایطی که آلودگی هوای تهران در کنار بعضی کلانشهر های کشور روز به روز بیشتر می شود، رییس سازمان محیط زیست اعلام کرده که مردم برای نجات جانشان از تهران بروند. این در حالی است که طبق آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، پایتخت از ابتدای دی ماه تا کنون تنها دو ساعت هوای سالم داشه و روزهای زیادی مانند امروز آلودگی هوا در آستانه هشدار قرار گرفته است. 
معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست، امروز میهمان شورای شهر بود و به سئوالات اعضای شورای شهر پاسخ گفت. او ابتدا در پاسخ به سوال اسماعیل دوستی، یکی از اعضای شورای شهر،تایید کرد که کیفیت بنزین غیر استاندارد عامل اصلی آلودگی شهرها است و بعد به خانواده هایی که کودک بیمار یا خردسال دارند توصیه کرد از تهران بروند که این راه سریع ترین راه برای گریز از آلودگی هوا است. فاطمه دانشور رییس کمیته اجتماعی شورا از او پرسید که چرا هوا به این اندازه آلوده است که کودکان در بیمارستانها بستری می شوند و ابتکار گفت: «ما همه نگران کودکان خود هستیم راه حل عاجل بیرون رفتن از تهران است.»
البته رییس سازمان محیط زیست تهران ابراز امیدواری کرد که با تصویب لایحه هوای پاک مشکلات محیط زیست حل شود اما به نظر می رسد امید چندانی به حل این مشکل بزرگ پایتخت نیست. به خصوص اینکه کارشناسان محیط زیست هشدار داده اند که خود پالایی در تهران خوب اجرا نمی‌شود و علت پایداری آلودگی هوا در پایتخت هم همین است. 
امروز كمال الدین پیرموذن، عضو هیات رئیسه فراكسیون محیط زیست مجلس هم گفت که این مسئله هفته آینده در مجلس بررسی می شود.
شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم اعلام کرده است که عدد شاخص آلودگی هوای تهران امروز  ۱۴۲ است و تنها ۸ واحد فاصله تا هشدار و ناسالم برای همه گروه های جامعه فاصله دارد. آن هم در هفته هوای پاک!همین مسئله هم باعث شد که امروز فروش طرح روزانه در پایتخت متوقف شود. 
البته این مشکل دیگر تنها به تهران محدود نیست و کرج، اصفهان، مشهد و تبریز هم این روزها هوای پاک ندارند. 
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۲
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 1 بهمن 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
جامعه > محیط زیست - از دیروز ۲۹ دیماه، هفته هوای پاک شروع شده است. اما هوا پاک که نه، حتی هوای سالم هم در پایتخت وجود ندارد.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ ماندگاری سرمای هوا و البته نرسیدن هیچ ناپایداری جوی به تهران موجب شده است که آخرین روز دیماه ۹۲ هم مانند روزهای دیگر این ماه (به استثنا یک روز) هوا همچنان ناسالم باشد.

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرده که هوا در شرایط ناسالم است و شاخص هم روی عدد ۱۲۷ ایستاده است. آلاینده غالب هم ذرات کمتر از دو و نیم میکرون است. روز گذشته هم که روز هوای پاک و نخستین روز هفته هوای پاک بود، هوا در وضعیت ناسالم قرار داشت؛ ۱۱۶.

البته خوشبختانه آلودگی هوا به مرحله هشدار و ناسالم برای همه گروه های جامعه نرسیده؛ ناسالم برای گروه های در معرض خطر.

اما سازمان هواشناسی پیش بینی کرده است پایداری جوی ادامه داشته باشد. یعنی با آلودگی همچنان بسازید و در انتظار باد و باران باشید. البته از اواخر این هفته و اوایل هفته آینده.

نوشته شده در تاريخ دو شنبه 30 دی 1392برچسب:, توسط مریم قلیزاده |
.: Weblog Themes By LoxBlog :.