اکسیژن
اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی برای دستیابی به هوای پاک در کشور

نخستین شماره فصلنامه زیست محیطی یارپاق منتشر شد.

اکسیژن - به همت جمعیت حمایت از حیات طبیعی و زیستی یارپاق شهرستان خوی، نخستین شماره فصلنامه یارپاق به سردبیری مصطفی جباری سابق در پاییز سال جاری منتشر شد. این نشریه به صورت تمام رنگی و در 8 صفحه به انعکاس اخبار و تصاویری درباره محیط زیست شهرستان خوی پرداخته است. حقوق بین الملل محیط زیست، نقش زنان در اصلاح رفتارهای زیست محیطی، آلودگی های زیست محیطی حاصل از فرایند تولید سیمان و معرفی غار علی شیخ از دیگر مطالب این شماره یارپاق است.

وبلاگ اکسیژن ضمن تشکر از خانم الهام وحیدی بابت معرفی این نشریه، انتشار یارپاق را به دوستداران محیط زیست ایران به ویژه استان آذربایجان غربی و شهرستان خوی تبریک می گوید و برای این سمن زیست محیطی و دست اندرکاران فصلنامه یارپاق آرزوی سلامت و توفیق دارد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 30 دی 1393برچسب:یارپاق,فصلنامه,محیط زیست, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
Vije Name- Mohit Zist-1کانون مدافعان حقوق کارگر - آلودگی محیط زیست یک مساله اجتماعی است، یک مساله طبقاتی است. کارگران نباید در دام این نظرگاه بورژوایی بیفتند که معتقد است مساله محیط زیست یک مساله “علمی” ، یک مساله “طبیعی” است که به طریقی ماورای طبقات معلق است و خارج از مبارزات طبقاتی قرار دارد. 
 
با سلطه‌ روز افزون منطق سرمایه بر زندگی اقتصادی و اجتماعی انسان،امروز دیگر مشکل می‌توان مقوله‌ای را یافت که جدای از آن منطق قابل بررسی و کنکاش باشد. از این دست می‌توان به مسایل زیست محیطی اشاره کرد که پیوند تنگاتنگ آن با تولید و صنعت آن را به شکل اجتناب ناپذیری به شیوه‌ تولید حاکم بر جامعه پیوند زده و حل مشکلات  آن نیز جز در این راستا امکانپذیرنخواهد بود.
 
امروز نسبت به گذشته، جمعیت جهان چندین برابر شده و مطابق آن محصول ناخالص جهانی نیز افزایش یافته است. چنین افزایشی فشاری فزاینده بر زیستبوم ما وارد می‌آورد. محیط زیست از هر سو مورد هجوم سودپرستان قرار گرفته و برای رسیدن به سود از هیچ فرصتی دریغ نمی‌ورزند. آلودن محیط زیست به انواع آلاینده‌ها‌ی خطرناک که جایگزین آلاینده‌ها‌ی قدیمی می‌شوند، سلامت  انسان‌ها‌  را در معرض تهدیدی جدی قرار می‌دهد و میزان سم آلودگی که در مقدار معینی از محصول وجود دارد در حال افزایش است و از آن بدتر اوضاع کارگرانی است که در محیط‌ها‌ی آلوده  به انواع سموم و با موادی که آغشته به انواع مواد میکروبی و شیمیایی است، انواع محصولات را تولیدمی‌کنند و درحالی که کارفرمایشان را هر ساعت بهره‌مندتر و سودمندتر می‌کنند خود با انواع بیماری‌ها‌ روز به روز افسرده‌تر و رنجورتر و بی‌بهره‌تر می‌گردند.
 
در چنین  شرایطی است که کسانی گمان می‌برند با کاهش مصرف شخصی قادر به حل مشکلات زیست محیطی هستند و یا اگر صاحبان  و گردانندگان سرمایه رفتار اخلاقی خود را دگرگون کنند، وضع محیط زیست بهتر خواهد شد و خواستار انقلابی اخلاقی اند. اگر چه هیچ یک از این راهکارها بی تاثیر نیست اما هر آنچه در تمامی این موارد مورد غفلت قرار می‌گیرد، واقعیتی نهادی و ساختاری است که افراد در آن جای گرفته‌اند و مطابق با آن عمل می‌کنند.

بنابراین اعمال ما را نوع  جامعه‌ای که در آن زیست می‌کنیم شکل می‌دهد و به قول برتولت برشت “توحش زاده‌ وحشیگری نیست بلکه زاده‌ ‌شرایطی است که به آن دوام و بقا می‌بخشد و بدون آن شرایط امکان پذیر نیست”.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 3 مرداد 1393برچسب:محیط زیست - سرمایه داری - تولید - اقتصاد - جنبش کارگری , توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
.: Weblog Themes By LoxBlog :.