اکسیژن
اکسیژن
اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی برای دستیابی به هوای پاک در کشور

سایت خبری رادیو صدای آلمان (دویچه وله) نوشت: سازمان بهداشت جهانی آلودگی هوا را جدی ترین خطر برای سلامت انسان می داند و می گوید؛' با افزایش ذرات معلق در هوا آمار تولد نوزادان کم وزن و مرگ در پی بیماریهای تنفسی، قلب و عروق افزایش پیدا می کند.

به گزارش ایرنا، در ادامه گزارش دویچه وله آمده است: آلودگی هوا به ویژه در کشورهای درحال توسعه آسیایی به معضلی جدی برای سلامت مردم تبدیل شده است.

برای مثال، بیماریهای قلب و عروق، برونشیت، سردرد، حالت تهوع از پیامد های ناشی از آلودگی هوا شناخته می شوند. سازمان بهداشت جهانی بهار سال 1393 اعلام کرد از هر هشت مورد مرگ در جهان یک مورد به دلیل آلودگی هوا روی می دهد.

کارشناسان این سازمان، هوای آلوده را بزرگترین منبع خطر برای سلامت انسان ارزیابی می کنند. آنها پس از بررسی اطلاعات ثبت شده در سال 2012 میلادی به این نتیجه رسیدند که مرگ ناشی از آلودگی هوا اغلب در کشور های فقیر به ویژه در جنوب و شرق آسیا ثبت شده است.

سه چهارم موارد ثبت شده مرگ در چین و هند به دلیل تنفس دود مه بوده است. در آمریکا و اروپا آلودگی هوا بیماری هایی را در پی داشته است که به مرگ بیمار منتهی شده اند.**دستکم هفت میلیون قربانی در سال

بررسی آمار مرگ و میر در سراسر جهان توسط کارشناسان سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که دست کم هفت میلیون مورد مرگ در سال 2012 میلادی از پیامدهای آلودگی هوا بوده است؛ این رقم دو برابر آماری است که تاکنون تصور می شد.

از این تعداد حدود سه میلیون و700 هزار نفر به دلیل تنفس هوای آلوده از جمله دودمه در هوای خارج از خانه و رقمی بیش از این تعداد، یعنی چهار میلیون و 300 هزار نفر به دلیل تنفس هوای آلوده در محیط سربسته (از جمله گازگرفتگی) جان باخته اند.

از آنجا که شماری از قربانیان در معرض هر دو نوع آلودگی بودند، کارشناسان سازمان بهداشت جهانی رقم هفت میلیون مورد را ثبت کرده اند.

نگاهی دقیق تر به این آمار نشان می دهد 40 درصد موارد مرگ ناشی از استنشاق هوای آلوده خارج از خانه در پی بیمار های قلب و عروق بوده است.40 درصد موارد به دلیل سکته مغزی،11 درصد به دلیل بیمار ی های مزمن ریوی،6 درصد به دلیل سرطان ریه و 3 درصد به دلیل بیماریهای شدید تنفسی در کودکان بوده است.

در جدول دیگر مرگ ناشی از تنفس هوای آلوده در محیط سربسته، 26 درصد به دلیل بیماری های قلب و عروق، 34 درصد به دلیل سکته مغزی، 22 درصد بیماری های مزمن ریوی، 6 درصد سرطان ریه و 12 درصد بیماری های شدید تنفسی کودکان بوده است.

در ادامه این گزارش خاطر نشان شده که اغلب قربانیان استنشاق هوای آلوده در محیط های سربسته، کودکان و زنان هستند.

** افزایش آمار مرگ به دلیل ایست قلبی

آلودگی هوای تهران در سال های اخیر افزایش چشم گیری یافته است. شمار روز های ناسالم تهران هر سال در ماه های زمستان به بالاترین حد خود می رسد. شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی ایران،بهمن ماه سال 1393 اعلام کرد بیش از نیمی از روز های ماه دی، هوای شهر تهران ناسالم بوده است.

به نقل از محمد رستگاری، معاون پایش و نظارت محیط زیست استان تهران،شهروندان این کلان شهر در دی ماه سال جاری ١٦ روز هوای ناسالم و 14 روز هوای سالم را تجربه کرده اند.

هوای تهران در سال ٩٣ تا 15 دیماه تنها ١٣ روز پاک و ١٩٢ روز سالم بوده است. شمار روزهای ناسالم 86 روز بوده که هر چند در مقایسه با سال پیش ، که در آن 116روز هوای ناسالم ثبت شده، کاهش داشته اما همچنان موجب نگرانی است.

درایران روزنامه شرق چاپ هفتم بهمن ماه در گزارشی با عنوان 'دی ، ماه مرگ' به ارتباط آلودگی هوا با آمار مرگ در تهران، پایتخت ایران پرداخت. در این مطلب با اشاره به آمار ثبت شده، ایست قلبی اصلی ترین و پرتعدادترین عامل مرگ در دی ماه ذکر شد.

**تأثیر ذرات معلق بر رشد جنین

اصلی ترین شاخص در کیفیت هوا ذرات معلق کمتر از 5/ 2میکرون است.اگر شاخص ذرات معلق کمتر از 5/ 2 میکرون بین 101 تا 199 باشد هوا سالم است.

پژوهشگران دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی نیوجرسی آمریکا پیشتر با انجام تحقیق گسترد ه ای در زمینه تأثیر هوای آلوده بر جنین در رحم مادر، شواهد روشنی در این زمینه به دست آوردند.

آنها با بررسی اطلاعات 336 هزار نوزاد که در فاصله های سال های 1999 تا 2003 در ایالت نیوجرسی متولد شدند به این نتیجه رسیدند که ضریب خطر اختلال در تکامل جنین با افزایش ذرات معلق به نحو چشم گیری افزایش پیدا می کند.

نتیجه این تحقیق که سال 2009 منتشر شد، نشان می دهد با افزایش هر چهار میکروگرم ذرات معلق در متر مربع، تعداد جنین هایی که با وزن اندک متولد می شوند،افزایش معناداری پیدا می کند.

افزایش 10 واحدی دی اکسید نیتروژن در هر میلیارد نیز چنین تأثیری نشان می دهد.**اختلال در اکسیژن رسانی و تأمین مواد غذایی

مشکل تولد نوزدان با وزن اندک به طور معمول در مواردی دیده می شود که مادر در دوران بارداری سیگار استعمال کرده است.

پژوهش هایی که در این زمینه صورت گرفته، این احتمال را تقویت می کنند که با افزایش ذرات معلق در محیط رشد جنین، فعالیت سلول های در حال تکثیر و رشد تغییر می کند. این تغییر می تواند به دلیل کاهش میزان مواد غذایی و اکسیژنی باشد که جنین دریافت کرده است.

یکی از ذرات معلق، دی اکسید نیتروژن است که تأثیر بسیار مخربی بر رشد گیاهان دارد. دی اکسید نیتروژن در ترکیب با هوای مرطوب تولید اسید نیتریک می کند که حتی فلزات را دچار پوسیدگی شدید می کند. اکسید نیتروژن در غلظت های بالا باعث ایجاد مه دود می شود.

تحقیق پژوهشگران دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی نیوجرسی شامل تاثیرات منفی غلظت بالای دی اکسید نیتروژن یا افزایش فلزات سنگین بر رشد و تکامل جنین نمی شود.

تاریخ خبر: 24/11/1393

مطالب مرتبط :

سازمان بهداشت جهانی: ثبت رسمی آلودگی هوا به عنوان یک دلیل اصلی سرطان

آلودگی هوا در جهان هفت میلیون قربانی گرفت


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

نوشته شده در تاريخ شنبه 25 بهمن 1393برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
.: Weblog Themes By LoxBlog :.