اکسیژن
اکسیژن
اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی برای دستیابی به هوای پاک در کشور

مطالعه محققان دانشگاه «نبراسکا-لینکلن» آمریکا نشان می دهد که بیماری های عفونی مانند ابولا و ویروس نیل غربی در نتیجه گرم شدن هوای جهان سریعتر به مناطق دیگر گسترش می یابند.

به گزارش ایرنا از ساینس دیلی، ویروس نیل غربی می تواند سبب بروز یک بیماری کشنده عصبی در انسان شود، هر چند بیشتر افراد مبتلا به این ویروس هیچ علائمی ندارند.

ویروس نیل غربی معمولا در آفریقا، اروپا، خاورمیانه، آمریکای شمالی و غرب آسیا یافت می شود.

دانیل بروکس و همکارانش در دانشگاه «نبراسکا-لینکلن» آمریکا هشدار می دهند که باید منتظر شیوع بیماری های جدید باشیم؛ زیرا تغییر آب و هوای زمین باعث می شود که محصولات غذایی، دام و انسان ها در تماس با عوامل بیماری زا قرار گیرند.

بروکس می گوید: کسی نمی تواند جلوی سرعت انتشار بیماری را در سراسر جهان بگیرد.

در این مطالعه بروکس محور توجه خود را بر انگل ها در مناطق استوایی و قطب شمال متمرکز کرد. این مطالعه ورود گونه های جدیدی از انگل ها را در این مناطق نشان داد که پیش از این هرگز مشاهده نشده بود.

وی افزود:مناطق مورد مطالعه در 30 سال گذشته به شدت تحت تاثیر تغییر وضعیت آب و هوا قرار گرفته اند. تغییراتی که در زیستگاه حیوانات بر اثر گرم شدن هوای زمین به وجود آمده، به این معنی است که حیوانات در معرض عوامل بیماری زا و انگل های جدید قرار گرفته اند.

برای مثال برخی از کرم های ریه در سال های اخیر به سمت شمال نقل مکان کرده اند و یا زیستگاه گوزن کانادایی تغییر کرده است .

با وجود اینکه حدود 100 سال است که دانشمندان تصور می کردند، عوامل بیماری زا نمی توانند به سرعت از یک گونه به گونه دیگری منتقل شوند، اما این مطالعه جدید نشان داد، عوامل بیماری زا سریعتر از چیزی که پیش از این تصور می شد گسترش می یابند.

تاریخ خبر: 28/11/1393


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

نوشته شده در تاريخ سه شنبه 28 بهمن 1393برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
.: Weblog Themes By LoxBlog :.