اکسیژن
اکسیژن
اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی برای دستیابی به هوای پاک در کشور

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت:در صورت لغو تحریم ها، اثرگذاری ایران در کاهش آثار تغییرات و آب و هوایی افزایش می یابد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، معصومه ابتکار روز گذشته در نشست آکادمی دیپلماسی بین المللی فرانسه، افزود: چالش های زیست محیطی کنونی عمدتا از دو مقوله تغییرات آب و هوا و گرمایش جهانی و نیز محاسبات غلطی به وجود آمده که در مسیر توسعه صورت گرفته است.

معاون رییس جمهوری در پاسخ به سوالی در مورد اثرات محیط زیستی تحریم ها علیه ایران، گفت: تحریم ایران کمکی به هیچ یک از طرف ها نمی کند و در زمینه محیط زیست مانع ایران در دسترسی به فناوری لازم برای کاهش آلودگی هوا و نیز کاهش انتشار گازهای گلخانه ای شده است.

معاون رییس جمهوری درباره نظر ایران برای لغو تمام تحریم ها در مذاکرات هسته ای تاکید کرد: به عنوان عضو فعال جامعه جهانی معتقدم تحریم ها ظالمانه بوده و باید برداشته شوند. این تحریم ها مانع می شود تا ایران به اندازه مطلوب برای حفاظت از محیط زیست ملی و بین المللی و مقابله با گرمایش جهانی و آلودگی هوا ایفای نقش کند، در صورت لغو تحریم ها اثرگذاری ایران در کاهش آثار تغییرات و آب و هوایی افزایش می یابد.

ابتکار در این نشست که جمعی از دیپلمات ها و سفیران با سابقه فرانسه در کشورهای منطقه، سفیران خارجی مقیم پاریس، محققان، دانشجویان و خبرنگاران حضور داشتند، راه حل کلیدی برای چالش های جهانی زیست محیطی را شعار اصلی دکتر روحانی رییس جمهوری دانست و گفت: اعتدال به مفهوم توازن است و این مفهوم در برگیرنده توازن بین طبیعت و خواسته های بشر نیز هست.

وی با اشاره به ضرورت حصول اطمینان از صلح و امنیت برای تداوم راه حل های پایدار زیست محیطی اضافه کرد: صلح و توازن درون و اعتدال در رفتار با مردم جهان و تعامل سازنده با یکدیگر از بنیان های اصلی صلح و امنیت است.

ابتکار افزود: اعتقادات درونی و باورهای ذاتی ما می توانند در جنگ با طبیعت که چند دهه است آغاز شده، به عنوان ابزاری فکری که به عمل منتهی می شود در مقام مقابله برآید.

معاون رییس جمهوری بر ضرورت مقابله با نظامی گری، گرایش های افراطی، زیاده طلبی و خشونت که در نهایت به جنگ علیه محیط زیست نیز تبدیل می شود، تاکید کرد.

وی در پاسخ به سئوال سفیر عراق در مورد امکان همکاری همسایگان برای رفع معضلات زیست محیطی ابراز داشت: ما به دنبال همکاری هستیم و در حال حاضر با کشورهای عضو اکو، کشورهای خلیج فارس و نهادهای منطقه ای رایزنی و مشارکت داریم.

در این جلسه همچنین سوالاتی در زمینه ترافیک تهران، انرژی های نو ، دریای خزر و نیز برخی سوالات سیاسی در مورد داعش، اثرات کاهش قیمت نفت و اقلیت ها در ایران مطرح و پاسخ داده شد.

ابتکار در پاسخ به سوالی درمورد پیگیری ایران در موضوع تغییرات آب و هوایی گفت: این چالش جهانی، ایران و منطقه ما را با مشکل گرم شدن هوا، کاهش بارش و خشکسالی مواجه کرده و در عین حال به عنوان کشوری در حال توسعه نیازمند مصرف انرژی برای ارتقای سطح زندگی شهروندان خود است.

وی افزود: آگاهی از اثرات تغییرات آب و هوایی البته دولت را مصمم کرده که راه حل های پایدار بیابد.

معاون رییس جمهور در سئوالی پیرامون ملاقاتش با صاحبان صنایع فرانسه گفت: انرژی های تجدید پذیر و افزایش راندمان انرژی در صنایع و نیروگاه های ایران، تولید برق از زباله به ویژه برای استان های ساحلی ایران و خودروهای هیبریدی نمونه هایی از زمینه همکاری های اقتصادی - محیط زیستی است.

ابتکار همچنین در مصاحبه با شبکه تلویزیونی AFP در پاسخ به سئوالی در مورد حجم انتقادات و فضای سنگین رسانه ای که برای وی در مواجهه با گرد و غبار های اخیر پدید آوردند، گفت: مردم حق دارند هوای تمیز داشته باشند و آن را از مسولان مطالبه کنند ولی خشکسالی های اخیر ناشی از تغییرات آب و هوایی و نیز مدیریت نامناسب اکولوژیکی باعث افزایش قابل توجه کانون های انتشار ریزگردها با منشاء هایی از شمال افریقا گرفته تا عربستان و عراق و حتی ایران شده است.

وی افزود: در هر صورت به عنوان یک رخداد غیرمترقبه، دولت تمهیداتی را اندیشیده و برای رفع منابع داخلی ریزگردها مصوبات خوبی را با تامین منابع مالی لازم تصویب کرده است.

همچنین معصومه ابتکار دو مصاحبه اختصاصی با روزنامه لاکروا و شبکه تلویزیونی AFP داشت.

معصومه ابتکار به عنوان یکی از 6 زن صاحب نام از 6 منطقه جهان و از طرف قاره آسیا از سوی ' یونسکو' برای شرکت در اجلاس ویژه آن سازمان دعوت و بعداز ظهر روز گذشته ( 13 اسفند) وارد پاریس شد. سازمان علمی، فرهنگی ملل متحد (یونسکو) این اجلاس را برای ارزیابی تحولات مربوط به زنان طی دو دهه گذشته و به عنوان بیست سال پس از پکن برگزار می کند.

در سال 1994، چهارمین کنفرانس جهانی زن در پکن به تدوین برنامه عمل زنان جهان اقدام کرد که معصومه ابتکار در آن کنفرانس رییس هیات کارشناسی شرکت کننده از سوی جمهوری اسلامی ایران بود و در مذاکرات مربوط به تدوین این برنامه عمل و پیشبرد دیدگاه های کشورهای اسلامی نقشی کلیدی داشت.

در فرصت پیش آمده در سفر به پاریس، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به منظور پیشبرد مذاکرات مربوط به تغییرات آب و هوایی و همکاری های چند جانبه با رییس اجلاس آتی کنوانسیون تغییرات آب و هوایی ملاقات خواهد کرد، ابتکار همچنین همکاری های دوجانبه را با چند تن از وزرای کابینه فرانسه در این سفر پیگیری می کند.

دو سخنرانی در اجلاس یونسکو و دیگری در یکی از مراکز مطالعاتی پاریس نیز در برنامه های این سفر سه روزه قرار دارد.

تاریخ خبر: 13/12/1393

مطالب مرتبط :

درخواست برای رفع تحریم های مخرب محیط زیست

 رییس جمهور در نیویورک: محیط زیست و سلامت مردم با تحریم‌های غیرقانونی در معرض خطر قرار گرفته است

 

نامه رئیس سازمان محیط زیست به دبیرکل سازمان ملل

 

 تاثیر منفی تحریم‌ها بر محیط زیست کشور/استفاده از تجارب پاریس برای حل معضل آلودگی هوا

 

 نماینده مجلس: تحریم، عامل آلودگی هوای اهواز

 

پاسخ بان کی مون به نامه انجمنهای زیست محیطی مردم نهاد ایران

 


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

نوشته شده در تاريخ سه شنبه 19 اسفند 1393برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
.: Weblog Themes By LoxBlog :.