اکسیژن
اکسیژن
اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی برای دستیابی به هوای پاک در کشور

 معاون اول رییس جمهور، مصوبه هیات وزیران در خصوص فهرست طرح ها و اقدامات اجرایی کوتاه مدت پیشگیری و مقابله با آثار زیان بار ریزگردها در سال های (1394-1393) را ابلاغ کرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، بر اساس تصمیم هیات وزیران، کارگروهی در سطح ملی با عضویت نمایندگان 11 وزارتخانه و سازمان برای هماهنگی، بررسی و تدوین برنامه های میان مدت و بلند مدت پیشگیری و مقابله با آثار ریزگردها با مسئولیت وزارت کشور تشکیل می شود.

برنامه های میان مدت و بلند مدت پیشگیری و مقابله با آثار ریزگردها با پیشنهاد کارگروه مذکور و تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

همچنین بر اساس این مصوبه، وزارت نیرو با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است نسبت به احیای تالاب های استان خوزستان، اطلاع رسانی جوامع محلی و جلب مشارکت های مردمی اقدام کند.

بانک مرکزی نیز موظف شده است از طریق بانک های عامل، مبلغ دویست و چهل میلیارد ریال به صورت تسهیلات ارزان قیمت با سود و کارمزد هفت درصد را به منظور کمک به عایق سازی منازل جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار و تجهیز سیستم حمل و نقل عمومی به سامانه های مناسب تهویه هوا در اختیار استانداری خوزستان قرار دهد تا به متقاضیان پرداخت شود.

متن مصوبه هیئت وزیران به شرح زیر است:

1- فهرست طرح ها و اقدامات اجرایی کوتاه مدت پیشگیری و مقابله با آثار زیانبار ریزگردها در سال های (1394-1393) به شرح جدول های پیوست که تایید شده به مهر دفتر هیات دولت است، تعیین می شود و با پیشنهاد کارگروه موضوع بند (8) این تصویب نامه و تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور قابل اصلاح است.

2- برنامه های میان مدت و بلند مدت پیشگیری و مقابله با آثار ریزگردها با پیشنهاد کارگروه موضوع بند (8) این تصویب نامه و تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به تصویب هیات وزیران می رسد.

3- وزارت نیرو با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است نسبت به احیای تالاب های استان خوزستان، اطلاع رسانی جوامع محلی و جلب مشارکت های مردمی اقدام کند.

4- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از طریق بانک های عامل، مبلغ دویست و چهل میلیارد ریال (000ر000ر000ر240) به صورت تسهیلات ارزان قیمت با سود و کارمزد هفت درصد را به منظور کمک به عایق سازی منازل جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار و تجهیز سیستم حمل و نقل عمومی به سامانه های مناسب تهویه هوا در اختیار استانداری خوزستان قرار دهد تا با هماهنگی دستگاه های اجرایی ذی ربط به متقاضیان پرداخت شود.

یارانه سود تسهیلات پرداختی با اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، از محل اعتبارات مصوب تامین خواهد شد.

5- وزارت جهاد کشاورزی مکلف است نسبت به برنامه ریزی، توسعه و ترویج شور ورزی و استفاده از آب های شور جهت کشت گیاهان مقاوم به شوری در مناطق ذی ربط اقدام کند.

6- وزارت امور خارجه مکلف است با مشارکت دستگاه های تخصصی در زمینه همکاری دو جانبه و منطقه ای جهت مقابله با آثار گرد و غبار با کشورهای منطقه و سازمان های بین المللی اقدام کند.

7- سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف است همکاری لازم را در اطلاع رسانی اقدامات مربوط به این تصویب نامه انجام دهد.

8- به منظور هماهنگی و نظارت بر حسن اجرای این تصویب نامه و بررسی و تدوین برنامه های میان مدت و بلند مدت پیشگیری و مقابله با آثار ریزگردها، کارگروهی با مسولیت وزارت کشور و عضویت نمایندگان وزارتخانه های نیرو، نفت، جهاد کشاورزی (سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور)، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امورخارجه و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان های حفاظت محیط زیست (دبیر کارگروه) و مدیریت و برنامه ریزی کشور و صدا و سیما و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در سطح ملی ایجاد می شود.

دستگاه های اجرایی ذی ربط مکلفند گزارش عملکرد طرح های این تصویب نامه را در مقاطع سه ماهه به کارگروه مذکور ارایه کنند.

تبصره- به منظور هماهنگی و نظارت بر حسن اجرای عملیات یاد شده، کارگروه استانی با مسولیت استاندار و نمایندگان واحدهای استانی متناظر دستگاه های مذکور در این ماده در استان های ذی ربط تشکیل می شود. اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور این مصوبه را برای اجرا به وزارتخانه های جهاد کشاورزی، نیرو، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، راه و شهرسازی کشور، امورخارجه، نفت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرد.

تاریخ خبر: 13/12/1393

مطالب مرتبط :

چهار لایحه زیست محیطی در دستور کار مجلس

دستورالعمل حد مجاز آلایندگی خودروها تدوین شد

 

تصویب لایحه ارزیابی زیست محیطی در هیأت دولت

وظایف دستگاه ها برای مقابله با آلودگی هوا به آنها ابلاغ شد

لایحه هوای پاک در انتظار تصویب مجلس


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

نوشته شده در تاريخ سه شنبه 19 اسفند 1393برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
.: Weblog Themes By LoxBlog :.