اکسیژن
اکسیژن
اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی برای دستیابی به هوای پاک در کشور

منابع خبری چین اعلام کردند: «لی گوین‌شین»، ساکن شهر «شیجیاژوانگ» مرکز استان «هبی» در شمال این کشور، شکایت‌نامه‌ای را به دادگاه محلی تسلیم کرده و از اداره حفاظت از محیط زیست شهرداری این شهر درخواست کرده که به وظیفه قانونی خود در کنترل آلودگی محیط زیست عمل کند.

صراط نیوز به نقل از ایسنا نوشت : لی در شکایت‌نامه خود همچنین پرداخت غرامت به ساکنان این شهر به دلیل خسارات ناشی از آلودگی هوا را خواستار شده است.

 این نخستین‌بار در چین است که یک شهروند عادی دولت را به خاطر کوتاهی در مقابله با آلودگی محیط زیست تحت پیگرد قانونی قرار داده و خواستار دریافت غرامت شده است.

 لی گوین‌شین در مورد دلیل اقدام قانونی خود گفت: باید به دولت یادآوری کرد که ما شهروندان، قربانیان واقعی آلودگی هوا هستیم.

 این شهروند چینی در شکایت‌نامه خود گفته است که مبالغی را برای خرید ماسک، دستگاه تصفیه هوا و وسیله ورزشی تردمیل برای پیاده‌روی در داخل خانه هزینه کرده و دولت موظف است دست‌کم این مبالغ را به او بپردازد.

وی گفت: علاوه بر خطرات جانی آلودگی هوا، وضعیت موجود باعث وارد شدن خسارت اقتصادی به مردم هم می‌شود که دولت و ادارات دولتی که وظیفه حفاظت از محیط زیست را برعهده دارند، مسئول جبران آن هستند زیرا دولت دریافت‌کننده مالیات بر سود شرکت‌هایی است که در آلوده کردن محیط زیست سهیم هستند.

  به نقل از شبکه‌ خبری بی بی سی، رشد سریع اقتصادی و بی‌توجهی صنایع به حفظ محیط زیست، عامل اصلی تشدید آلودگی هوا در این کشور بوده است. در ماه‌های اخیر، مناطق شمال چین از جمله پکن، گرفتار بدترین وضعیت آلودگی هوا بوده‌اند به نحوی که در مواردی، دولت مجبور شده دستور متوقف ساختن برخی فعالیت‌ها را صادر کند.

 هنوز مشخص نیست که آیا دادگاه محلی شکایت لی گوین‌شین را قابل پیگیری تشخیص دهد و وکیل لی نیز از اظهارنظر حقوقی در این زمینه خودداری ورزیده است. 

تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۲

مطالب مرتبط :

درخواست از دادستان کل کشور برای ورود به موضوع توزیع بنزین‌ ناسالم

آسیب دیدگان از آلودگی هوا می‌توانند علیه دولت طرح دعوی کنند

دادستان از عوامل تولید کننده‌ آلودگی هوا شکایت کند

تولید و توزیع کنندگان بنزین غیراستاندارد تحت تعقیب قرار گیرند

دریافت دیه برای آلودگی هوا

نامه یک حقوقدان به رییس‌جمهور درباره آلودگی هوا


نظرات شما عزیزان:


نوشته شده در تاريخ دو شنبه 15 ارديبهشت 1393برچسب:آلودگی هوا - شکایت - درخواست غرامت, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
.: Weblog Themes By LoxBlog :.