اکسیژن
اکسیژن
اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی برای دستیابی به هوای پاک در کشور

بنزین وارداتی از بنزین پتروشیمی ارزانتر استمعاون وزیر نفت گفت: در شرایطی که بنزین تولیدی با ریفورمیت پتروشیمی‌ها آلوده بوده و قیمت تمام شده آن از بنزین وارداتی گرانتر است، واردات بنزین منطقی تر است.

عباس کاظمی درباره توقف تولید ریفورمیت مورد نیاز برای تولید بنزین از سوی پتروشیمی‌ها تاکید کرد: بنزن و آروماتیک بنزین‌های پتروشیمی از حد مجاز بالاتر بود و در شرایطی که می‌توانستیم نیاز کشور را از طریق بنزین وارداتی که بنزن و اکتان آن کمتر است تامین کنیم، واردات منطقی‌تر است.
 
وی با بیان این‌که میزان بنزن موجود در هوای تهران در خرداد ماه سال جاری نسبت به خرداد ماه سال گذشته یک سوم است و گوگرد نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافته است افزود: قیمت تمام شده بنزینی که با ریفورمیت پتروشیمی‌ها تولید می شد، بالاتر از قیمت تمام شده بنزین وارداتی است؛ به عبارت دیگر می توان گفت بنزین وارداتی در هر تن 60 دلار از بنزینی که با ریفورمیت پتروشیمی‌ها تولید می شد، ارزان‌تر تمام می‌شود. به گفته او پتروشیمی‌ها می توانند ریفورمیت تولیدی خود را با قیمت‌های بالاتر صادر کنند.

معاون وزیر نفت با بیان این‌که اکنون بنزین سوپر با بنزن کمتری وارد می‌کنیم، خاطرنشان کرد: همچنین بنزین پالایشگاه اراک که دارای بنزن کمتر از یک (0.86) بود در گذشته با بنزین سایر پالایشگاه‌ها مخلوط می‌شد اما با اقداماتی که انجام دادیم این بنزین در تهران، اراک و کرج به صورت مجزا عرضه می‌شود و بنابراین در این سه شهر بنزین با استاندارد یورو 4 و بنزن 0.86 عرضه می‌شود. وی با بیان این‌که نمی‌توان گفت بنزین پالایشگاه‌ها از نظر استاندارد یورو مطلوب است، خاطرنشان کرد: البته بنزن، بنزین پالایشگاه‌ها از پتروشیمی‌ها کمتر بوده و همچنین دارای آروماتیک و اکتان کمتری نیز است.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با اشاره به این‌که در شهر تبریز از 15 خرداد ماه بنزین یورو 4 توسط پالایشگاه این شهر تولید می‌شود، گفت:‌بخشی از بنزین وارداتی یورو 4 را نیز در شهر اهواز عرضه می کنیم تا بدین ترتیب پنج شهر تهران، اراک، کرج، تبریز و اهواز بنزین با استاندارد یورو 4 مصرف کنند. وی با بیان این‌که در شهر اصفهان نیز پالایشگاه اصفهان از مهر ماه راه اندازی شده و در سه شهر شیراز، مشهد و اصفهان نیز بنزین یورو 4 عرضه می‌شود، گفت: با طرح بهینه‌سازی مصرف بنزین امیدواریم در بندرعباس نیز تا آخر سال بنزین یورو 4 عرضه شود تا به مصوبه مجلس و مصوبات متعدد دولت در 10 سال گذشته مبنی بر مصرف بنزین یورو 4 در کلانشهرها عمل کنیم.

به گفته کاظمی، پالایشگاه تهران روزانه 12 میلیون لیتر نفت گاز یورو 5 تولید می‌کند و در اراک نیز از دو سال گذشته نفت گاز آماده بود که 12 بهمن ماه سال گذشته نفت گاز با استاندارد یورو 4 وارد سرویس شد و در حال برنامه ریزی برای صادرات نفت گاز هستیم. وی با بیان این‌که بنزینی که اکنون توزیع می‌شود دارای اکتان 91 است و این درحالی است که سال گذشته میزان اکتان به سختی به 87 می‌رسید، خاطرنشان کرد: بنزین و نفت گاز از نظر گوگرد، بنزن و‌ آروماتیک اصلاح شده است و به دنبال اصلاح بنزین تولیدی پالایشگا‌ه ها و رسیدن آن به حد استاندارد هستیم.
 
يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳
 
مطالب مرتبط :
 
 
 
 
 
 
 
 

نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

نوشته شده در تاريخ یک شنبه 18 خرداد 1393برچسب:عباس کاظمی - بنزین - بنزن - پتروشیمی - پالایشگاه, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
.: Weblog Themes By LoxBlog :.